| anonim_4396 a întrebat:

Salut, pareri ford mondeo 2001?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Indiferent ce marca puneai si model daca la an spuneai 2001 (exceptie poate vreun Lambo sau Aston Martin )acelasi raspuns iti dadeam, este mult prea veche, unde mai adaug faptul ca un diesel cu acest an de fabricatie este ca o doamna de 80 de ani intre femei, adica batrana si uzata!
Gandeste smart, ca incepator ai nevoie de o masina cu uzura cat mai mica, o masina in care sa nu bagi bani in piese mai mult decat face ea.
Deci iti recomand pentru oras o masina de cilindree relativ mica cu motor aspirat pe benzina, daca insa vrei sa faci naveta zilnic, atunci e mai recomandat un diesel cu motor pana in 2000 cm3
De inceput nu iti trebuie vreun bolid, dar o masina bine intretinuta da.
Nu sunt foarte scumpe masinile cu 4-6-8 ani vechime, e adevarat totusi ca actual, datorita electricelor trendul este ciudat, s-au scumpit rablele cand ar fi trebuit sa se ieftineasca! Bine nu aici pe plan national cat in Europa!
Aici la noi de vina fiind in primul rand scoatarea de catre Guvern a voucherelor eco si ce alte denumiri mai poartau ele, oferite la masinile elctrice, acele reduceri de pana la 10.000 de euro pentru o masina noua full electrica...

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

De inceput as vrea o masina pe benzina pana in 1.6

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte buna alegere pentru oras...
Cat mai multi banuti stransi iti recomand, si in cazul masinilor SH este valabil cu cat mai multi bani costa cu atat este intr-o stare mai buna

| KovacsB a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice achizitie vei face merita sa mergi cu un mecanic sa o vada.Are ochiul format, vede lucruri pe care muritorii de rand nu le vad.Intelege daca a fost lovita, cat de bine a fost reparata, cum sta cu rugina, in ce stadiu este motorul etc.
Eu am in familie un corsa 1, 4 din 2004 la care nu o sa renunt prea curand, indiferent ce vor comenta snobii ca e veche ca e sac fara fund etc. Functioneaza perfect, nu are rugina, are optionale pe care altii cu cutii de conserve logan inca le viseaza, iar bani nu prea am bagat in ea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

22 ani totusi

| mihai69 a răspuns:

Hârb, mai bătrân ca tine probabil.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt cam injurate, mai ales cele 2.0 TDDI. Nu cunosc motive reale, s-ar putea sa fie pompa de injectie problematica, printre altele.
Recomand un pic de efort financiar, ca sa iei un Focus 1.8 TDCI dupa 2004, alea sunt mult mai ok.
Diferentele dintre Focus si Mondeo sunt doar de ordinul aspectului si dimensiunilor, mecanic sunt 90% la fel. Suspensia este punctul lor forte, la fel si optiunile rare si importante (parbriz incalzit pe majoritatea).

Răspuns utilizator avertizat
| ValentinMihai78 a răspuns:

Epavă pe 4 roți! Mașinile Ford, în general au fost mașini de companii, de curierat, de cursă lungă. Și, în același timp, nu prea îngrijite.
Ori dacă nu ai un istoric de service clar, cel puțin o revizie tehnică generală, vă fi un sac fără fund în privința reparațiilor.

| 120bulevard a răspuns:

Un junghi de masina, ceva pana in 2007 cu 1.9 tdi mai bine.