| dominik02021 a întrebat:

Salut! Astazi, am avut un mic accident cu un pieton cand ieseam din parcarea unui magazin. In spatele meu, peste drum, se afla o statie de autobuz. M-am asigurat dreapta, stanga si in spate, inainte sa dau cu spatele. Pietonul a incercat sa traverseze neregulamentar in timp ce eu am dat cu spate sa ies pe sosea si nu l-am vazut (la 10m de statia de autobuz se afla o trecere de pietoni).
Am oprit la coltul strazii si l-am asteptat sa iasa de la magazin pentru a vorbi cu el. A spus ca este bine, ca isi cere scuze si ca nici nu l-am lovit, parea doar speriat. Intrebarea mea este, ce s-ar putea intampla daca s-ar duce sa depuna plangere? Dupa ce am vorbit cu el, am plecat in treaba mea.

8 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca nu l-ai lovit, nu are ce plangere sa depuna. Sa ai macar un martor care sa confirme ce a spus.

| dominik02021 explică (pentru CodrutElian1990):

M-am uitat in oglinda, l am lovit si s-a dezechilibrat, dar nu a cazut sa se raneasca. l am asteptat sa vorbesc cu el si parea speriat...a spus ca nici nu l am lovit si a cerut scuze si a plecat.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru dominik02021):

Daca nu a cazut, nu este mae lucru, deoarece nu este o lovitura - daca l-ai atins - care sa-i produca leziuni grave. Iar daca el a plecat, e vina lui.
Eu am luat un biciclist, care s-a bagat in fata masinii, pee capota. Aveam cam 20 km/h, desi era sosea dreapta. Dar am vazut ca este ceva in neregula cu el si am incetinit. Politistul l-a trimis la medic, dar nu a vrut sa mearga, a incheiat proces verbal cu vina biciclistului.

| Standt a răspuns:

"eu am dat cu spate sa ies pe sosea"
NU SE IESE CU SPATELE!
Nu-mi spune ca toti fac asa pentru ca fac gresit.
Acum intreaba-te ce se poate intampla. Acum si pe viitor.

| dominik02021 explică (pentru Standt):

Nu ti-am cerut parerea despre cum se iese corect pe un drum. am cerut parerea fix despre incident.

| Standt a răspuns (pentru dominik02021):

Fix pe incident: Ai gresit. Meriti sa ti se ia permisul de conducere.

| dominik02021 explică (pentru Standt):

Daca tu mergi in localitate, cu viteza corecta, iar cineva trece strada neregulamentar si nu il poti evita si îl lovești, e vina ta? sper ca nu deții si nici nu vei detine permis de conducere

| Standt a răspuns (pentru dominik02021):

Nu iti mai cauta scuze. Mai bine gandeste-te la ce ai facut. Si deschide legislatia daca nu stii.
Spera sa nu te intalnesc vreodata prin parcarea unui magazin. Ca eu nu ma pierd cu firea si direct in puscarie te bag.