| silesile0072006 a întrebat:

Ati intalnit in viata voastra motor mai problematic ca cel de 1.6 16v AZD din gama vag?

Problema e in felul urmator:
La relantii am turatia oscilannta dupa ce se incalzeste motorul(oscileaza intre 700-800 rot/min vizibil)
Problema e ca pe tester nu apare absolut nici o eroare electrica(incercat la diferite service uri,inclusiv reprezentantza Skoda)
Mecanic am schimbat urmatoarele:
-chiuloasa(alta plus schimbat supape, facut scaune supape)
-bobine inductie("ciopare")
-bujii
-clapeta acceleratie
-injectoare
-distributia ( pusa la punct)
-calculatorul masinii
-segmentare motor(compresie 14-15)
-culbutori
-tacheti
Plus de asta mufa calculatorului are vre o 80de fire,fiecare a fost taiat in parte,aparea eroare apoi dupa ce il lipeam laloc disparea, adica e totul in regula..nu stiu unde sa mai umblu c sa mai schimb.

Dupa ce trec de 1200-1300de rot/min parca e alta masina..trage si fuge exact cum trebuie.

S a intalnit cineva cu ceva asemanator?
Multumesc!

1 răspuns:
| Ironwin a răspuns:

A mea a facut exact cum zici tu, rezolvarea a fost curatarea clapetei de accelerare. Clapeta este noua sau second hand? Daca este noua nu am alta varianta.