| Nicolas2008 a întrebat:

Salut,azi mi am cumpărat o bicicleta cu frane v-brake cu saboți și schirțâie foarte foarte tare frâna și nu exagerez ma gândeam ca poate ar trebui sa o mai utilizez și poate nu mai scârțâie
Ps: ambele frane scârțâie și pe fata și pe spate

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Dacă e noua e posibil sa fie nevoie de un rodaj. Dar pe ud, v-brake-urile scârțâie, nu prea ai ce sa le faci. Mai ales cele ieftinute.
Mai ales acum daca pleci dimineața cu ele și le-ai ținut la căldură se face o pelicula de condens pe janta și scârțâie de numa până se usucă.

Daca îți scârțâie mereu și după rodaj si când totul e curat și uscat, atunci te-ar ajuta sa faci un reglaj. Practic trebuie sa așezi saboții sa nu fie perfect paraleli cu janta, așa când frânezi mai ușurel sa nu atingă cu tot sabotul deodată. Evident vorbim aici de un reglaj de finețe, de obicei se face punând ceva subțire într-o parte a sabotului, o cartela de exemplu. Găsești multe tutoriale pe YouTube, dar dacă nu îți place să te bagi mai bine o duci la un mecanic. Nu merge de fiecare data, uneori trebuie schimbati sabotii cu unii mai de calitate.
https://youtu.be/NhgzTt1sumg

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie un pic uzate. Câteva frânări forțate vor rezolva problema. Cel puțin așa cred. Însă nu frâna brusc pe față ( doar pe față). Practic te va arunca peste bicicleta și riști sa te accidentezi. Nu ar strica și o vizita la mecanic dacă nu știi să reglezi. Poate trebuiesc reglate.

Apropo, vezi ca frâna are tendința sa scârțâie când sunt ude. Dacă umbli iarna pe bicicletă, prin umezeală, atunci uite o posibilă problemă. Și cele pe disc fac la fel. Am avut și pe saboți, acum am pe disc. Însă mereu când mergeam prin ploaie frâna scârțâia. Și disc este la fel. Apoi, dacă frâna este udă, nu numai că scârțâie la frânare. Dar frânează mai greu și, dacă te dai cu viteza, este riscul sa te accidentezi.