| Catana_Cristi_1996 a întrebat:

Salut baieti! Am o intrebare, care ma poate ajuta ii raman recunoscator. Am un ford Focus Titanium 2008 1.6 Diesel. Cumparat de cateva zile si am casetofonul la el la care cere un cod(cerea ca am incercat de pe net cateva si acum nu cere, imi sune wait 30min si dupa nu apare nimic.) Ce pot sa fac,unde sa merg sa il repar, se mai poate repara? Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Se decodifica. Sunt ateliere unde iti sparge codul. Dar, un aparat nou bunicel, costa in jur de 200 lei. Un decodificat in jur de 70...80 lei. Cred ce merita unul nou.Se poate monta o paleta larga de aparate. Se schimba doar mufele care costa 20 lei.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu ai ce repara, trebuie sa pui acel cod, daca nul ai, radio nu ma functiona.Am vazut pe cineva pe aici care putea afla codul, dar nu la orice masina, insa poti sa cauti intrebari ceva genul asta si sa contactezi pe respectivu, poate te ajuta cumva.Eu chiar am intrebat cum de poate fla codu,a spus numai la anumite modele sau masini,nu la oricare.
Tu poti afla codul ala daca mergi la reprezentanta, dar aia o sa te taxeze pentru asta, trebuie sa mergi cu masina, aia o pun pe calc afla codu, iti deblocheaza radioul, iti da codu sal ai si ca asta e.

| IIIshaneIII a răspuns:

Din ce am auzit si eu daca introduci de cateva ori codul eronat, este bun de aruncat, acum nu stiu sigur mai informeaza-te