| Pricob_Cipri_1996 a întrebat:

Salut baieti am si eu o problema cu chiuloasa la un ford focus 2002 1.6 stiti cumva din ce cauza ce poate strica acesta chiuloasa?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In afara de faptul ca poate crapa sau sa se ovalizeze scaunul supapelor nu vad altceva.

| Pricob_Cipri_1996 explică (pentru darrio2007):

Da dar nu stiu dc s-a stricat asa de usor adica nu avea nimic am plecat cu ea la munca si cand sa plec acasa nu mai pornea si mecanicul mi-a spus ca e chiuloasa dar nu stiu din ce cauza

| darrio2007 a răspuns (pentru Pricob_Cipri_1996):

Poate s-a referit la garnitura de chiulasa.Ti-a demontat chiulasa de pe blocul motor si s-a uitat la ea? Sau a zis-o si el ca sa se afle in treaba?

| lonewulf a răspuns (pentru Pricob_Cipri_1996):

Cati mecanici nu se afla in treaba... Fa-i un test de copresie intai.Si in nici un caz nu mai incerca sa o pornesti, ca s-ar putea sa strici mai multe. Daca compresia e foarte mica, s-ar putea sa fie cum zice mecanicul, ori alta cauza. Un cilindru spart-care e destul de naspa. Ori nu iti mai inchid bine supapele. Sunt o gramada de factori.

Daca ai motorul dus, poti sa iti iei altul de la SH si dupa 1-2 ani sa patesti la fel, ori sa cauti un meseriasi bun sa ti-l faca la RK. Abia asa afli si daca a mai fost refacut.
Se schimba chiulasa se face planul la ea, se iau bolturi noi, se reface scaunele la supape, evantual se schimba supapele, se verifica tachetii culbutorii, se hornuiesc cilindrii sau se iau deja pe RK noi.
In functie de masini si de ce alegi de poate costa intre 500 si 1500 de Euro.