| Olly_Orlando_1992 a întrebat:

Buget : 4000€

Modelele fiind pe benzina :
Ford Focus 2
Renault Megane 2
Opel Astra 2
Skoda Octavia 2
Daca ma puteti ajuta cu un raport Pret/Calitate respectiv Avantaje/ Dezavantaje.

Masina o vreau pt. a-mi satisface nevoile personale si nu pt. a ma duce cu ea la serviciu.
Astept raspunsurile d-voastra.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Renault Megane si Opel Astra daca vrei pe benzina. Dieselurile de la Opel mai merg, dar de la Renault, nu le recomand deloc, la capitolul SH.
Octavia e varianta cea mai echilibrata, dar neaparat sa fie 1.9 TDI. De benzinare si 2.0 TDI sa fugi.
Daca vrei totusi o masina primitoare, la care sa nu schimbi pe rand, toate dotarile, ca atunci cand ajungi la un capat sa cedeze piesele schimbate mai demult, recomand Megane 2, ideal 1.8 16v.
Focus 2 (inca) are ceva probleme la tablarie, iar motoarele 1.6 TDCI sunt sensibile (ca mai toate CR-urile second), de benzinare nu stiu nimic.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E cam irelevant ce iti recomandam noi, relevant e cum arata masinile care vrei sa le cumperi, cati km au, ce dotari au si cum au fost intretinute

| MariusF23 a răspuns:

Parerea mea personala, Octavia pe benzina e cam prastie. Focusul pe benzina e asa si asa, restul sunt foarte bune, Megane cu cel putin 1.6 16v e perfect.

| Florian20405 a răspuns:

Octavia 2 cade dintre toate deoarece gasesti foarte rar la preturile astea, sau daca gasesti gasesti cu defecte.
Octavia 2 dintre toate marcile spuse de tine, este cel mai performant autovechicul dar si cel mai fiabil deoarece ai o gama variata de propulsoare big grin
Daca vrei ceva fiabil si cu putere ok i-ati 1.6 FSI sau 1.9 TDI care au un cuplu foarte bun, iar daca au fost intretinute motoarele sunt foarte bune.
Deci daca vrei Octavia 2, gandeste-te la o suma mai mare de bani, undeva la 4900, 5000E anul fabricatiei pana in 2007, 2008.
A doua varianta bineinteles este Astra2 1.7 CDTI, in care pana in 4000 il achizitionezi lejer,daca nu,alege cu incredere si focus sunt chiar fiabile si au un pret foarte bun, sa nu ai pretentii de la comfort foarte mari, e relativ ok.
A treia varianta ar fi Megane care desigur si el este ieftin, dar motoarele dci nu prea "se au bine cu injectoarele si turbina".
PS: Octavia 2, Astra sau Focus (aici depinde de gusturi, daca vrei comfort astra), megane.
Bafta! big grin

| Seby271995 a răspuns:

Eu la acest preţ îţi recomand Audi a4 din 2002-2003 dar dacă vrei neapărat una din cele mai sus Skoda Octavia e o maşină foarte bună, rezistentă, piese ieftine şi arată şi merge foarte bine dar dacăîţi trebuie numai prin oraş Ford focus...

| suntserios a răspuns (pentru Seby271995):

Care e logica sa ii recomanzi la un buget scazut o masina premium mai veche si mult mai uzata?

| Seby271995 a răspuns (pentru suntserios):

Crede-mă că sunt maşini mai noi şi mai uzate ca cele vechi. Sunt şi modele foarte bine întreţinute din 2002 la 116.000 km un 1, 6 benzină doar că trebuie să cauţi să nu te arunci repede

| Olly_Orlando_1992 explică:

Ideea in principal este sa raman cu 2 masini dintre care sa aleg, din rasp. voastre Opel Astra 2 si Megane 2 au ramas, ca vechime si km am zis sa fie dupa 2006 si 125.000 km. Masina pe care o voi cumpara este pentru durata. Mai astept pareri fix pe ce am precizat Pret/Calitate respectiv Avantaje/Dezavantaje. Apreciez raspunsurile.

| DataSoft a răspuns (pentru Olly_Orlando_1992):

Eu unul iti recomand opel astra pentru ca e mai usor de intretinut..si spre exemplu megane 2 are acea cartela cu care o pornesti. daca o pierzi sau se scrica costa in jur de 300 400 euro si se face numai la reprezentanta pe cant la un astra ca sa faci o cheie cu cip costa undeva la 300-400lei..si nu trebuie sa mergi la reprezentanta ca sa o faci..acum depinde de tine si de gustul tau.ce alegi

| Olly_Orlando_1992 explică:

Dar Opel Vectra 2, ce parere aveti, si un ultimatum dintre cele 4 modele + aceasta, ar fi cea mai ideala? Dau funda celui mai exact raspuns axat pe subiect.