| anonim_4396 a întrebat:

Cam in cat timp as putea sa invat tot ceea ce tine de mecanica auto, sa-mi fac o cariera in domeniu?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

3 ani ucenicie - inveti bazele
+5 ani de practician inceoator, timp in care vei putea invata sufocoent sa poti lucra si singur la majoritatea cazurilor
+ 30 ani experienta cu tot flul de modele de masini, timp in care vei deveni mester cunoscut in domeniu.

Avand in vedere ca anual se fabrica zeci de modele noi, NICIODATA nu vei putea sa cunosti singur totul despre meserie, doar sa inveti cum sa asimilezi noutatile. Doar cand vei ajunge la acest nivel vei putea afirma ca stii meseria.

| sierra1 a răspuns:

"in cat timp as putea sa invat tot ceea ce tine de mecanica auto"

totul, niciodată!

Apucă-te de lucru, vezi in ce ritm asimilezi, ce deprinderi practice îți creezi si apoi iți dai seama de cât timp mai ai nevoie să fi independent (afirmația aia cu cariera e mai nuanțată)

| relian a răspuns:

Mecanica inveti rapid, dar ce se pune pe amsini ani de an trebuie sa inveti in fiecare zi.Mecanica tine de motor de transmisie, alea sunt cam la fel la toate masinile.Deocamdata nu au scos astia motoare atomice sau mai stiu eu ce alte ozn-uri laughing deci baza este aceiasi inca de la descoperirea masinilor, tot asa sunt construite si astazi.
Daca esti interesat, daca iti place, poti invata mecanica in cateva luni.Ca sa repari orice masina in schimb trebuie sa te updatezi la zi,masinile vechi nu au pe ele mai nimic,cele de astazi au tot felul de computere de mai stiu eu ce electrice,electronice,cam aici e cel mai greu.Dar astea nu tin de mecanica,dar tot un mecanic trebuie sa le faca,asta daca vrei sa ai clienti si daca ai un shop al tau. Daca lucri la un service mare acolo fiecare se ocupa de partea lui,mecanicu de mecanica,electricianu de electrice etc.
Cel mai indicat ar fi pentru orice,indiferent ca e de invatat,sau de muncit la un service mare,ori sa iti faci tu un service mic,deci idicat este sa intri sa lucrezi la un dealer la un service mare,asta prima data.
In felul asta vei avea de invatat,vei vedea tot felul de masini,vechi,noi,scumpe, ieftine,, adica vei capata experienta, apoi daca esti un tip caruia sa-i placa ce face, vei fi cunoscut de multi, de clientii si aia te vor cauta pe tine. Dupa iti poti face un service al tau.
Asa sa o iei tu de la zero nu faci nimic.Asa au facut majoritatea care au service sau care lucreaa pentru service uri mari.
De invatat ar fi de preferat sa mergi la o scoala,dar nu ani de zile cum zic unia pe aici,o scoala de cateva luni, acolo ai toate piesele unei masini, ai piese sectionate, ti se arata, ti se explica fiecare piesa, ce componente are si cum functioneaza.Fiecare sistem, deci inveti si retii foarte bine, doara daca esti pasionat, daca iti place si daca ai ceva inclinatie spre surubareala, una alta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am pe cineva, o ruda care e mecanic, si am service.ul asigurat, eram curios in cat timp invat