| Florin_Eugen_1990 a întrebat:

Ca tehnician mecatronica învăț și despre mecanica auto sau e ceva total diferit?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mecatronica = automatizari, profilat in special pe comenzi prin calculatoare.
Se invata montarea echipamentelor de calcul si de actionare, in special cele industriale (dar nu numai).

| sierra1 a răspuns:

- un mix al mecanicii, electronicii ṣi a informaticii în timp real

- unde e asta: liceu/facultate/profesională/?

| Raducons a răspuns:

Inveti de toate cu ar fi electricitate, informatica si putina mecanica generala.

| EMKing a răspuns:

Salut, mecatronica, este o combinatie intre mecanica si electrica.