| CMGeorge98 a întrebat:

Am o intrebare mai complicata din punctul meu de vedere. Anul acesta vreau sa ma reprofilez, vreau sa invat tot ce tine de constructia unui motor auto si totodata vreau sa ma angajez ca mecanic. Am absolvit in anul 2015 scoala profesionala insa nu mi-a pasat la momentul acela sa profesez in meserie ci doar sa imi termin liceul si sa imi dau bacalaureatul. Acum ma trezesc in incomoda decizie de a alege dintre o facultate (constructii civile) si profesia mentionata. Insa eu nu mai stiu nimic legat de mecanica, cu toate ca am o diploma in domeniu (nici pentru facultate nu prea am interes deoarece au trecut 4 ani de la liceu si nu stiu daca o sa pot sa ma descurc). Intrebarea mea este : Pot sa ma angajez ca ucenic, chiar daca nu mai stiu nimic legat de partea de mecanica a unei masini (nici o cheie in mana nu mai sunt in stare sa tin si sincer nu vreau sa ajung undeva unde sa isi bata joc angajatorul de mine, adica sa ma munceasca aiurea fara sa invat meserie)?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mergi la un atelier auto și spui ce dorești.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai sa vedem ce se va intampla in August, că se aude ca intram iar in stare de urgență si carantină, iar vom sta 3 luni in case, si nu vei putea face nimic. Situatia in Romania este incerta din cauza infectarilor si deceselor de covid, si daca ajungem iarasi in carantina cum vei face practică? Ca online nu poti invata o meserie cum vrei tu mecanic auto, acolo trebuie sa fi in atelier cu profesorii si maiștrii, ca sa i ti arate sa te puna la probă sa desfaci piese de masini sa asamblezi motoare sa le cureti sa le repari.Mult succes.

| DanaDaniellllla a răspuns:

Încearcă să mergi la politehnică, la inginerie mecanică, sigur te vei descurca.

| CMGeorge98 explică (pentru DanaDaniellllla):

M-am inscris si acolo. Dar cred ca nu ma vor accepta deoarece am bifat doar locurile la buget si pe mine nu prea ma ajuta media sa ajung acolo(maine aflu rezultatele). Cine stie, poate la toamna mai incerc inca odata, la taxa.

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru CMGeorge98):

Poate rămâi pe lista de rezervă și când se retrag candidați o să ai șanse la buget. Baftă și curaj, o facultate chiar face diferența