| InTeReSsUl04444 a întrebat:

Cand vorbesti despre capacitatea uui motor, la ce sa refera acea valoare? Adica spre exemplu la un motor de 2L, de unde vine aceasta marime, atat are un piston in momentul de deschidere maxima sau per toate pistoanele?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ala este volumul cumulat din toti cilindrii, in momentul de deschidere maxima.
2l inseamna de exemplu 4 cilindri a cate 500cmc.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

2L ca si cum ar fi cantitatea de fluide care intra in compartimentul motor (dar e chestie legata de cilindrii o aiureala) si in cmc vine 2.0 sincer nici eu nu stiu dc ii incanta sa zica asa, la portbagaj la fel suporta x litri ciudati producatorii astia, mai usor era sa zica cata greutate incape.

| Frank51 a răspuns:

Volumul camerei de ardere x 4.