Întrebare recomandată | Windwalk3r a întrebat:

Salut.
Cand vrei sa parchezi masina cu spatele (parcare laterala spre exemplu), semnalizezi dupa ce ai trecut de loc si vrei sa dai cu spatele, inainte de a trece de locul parcarii sau pui avariile si efectuezi parcarea?
Nu mi-e clar acest lucru si se apropie examenul auto. La orele de condus pun avariile inainte sa ma opresc, apoi ma asigur si efectuez parcarea, dar altii am vazut ca semnalizeaza...cum e?
Dau funda

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Avariile se folosesc pentru cand masina are probleme tehnice... nu la parcari. Acolo folosesti semnalizarea

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Semnalizezi inainte de loc, opresti dupa el, si faci manevra.
Trebuie sa tot pui semnalizarea, ca din cauza manevrelor din volan, ea va tot sari. Semnalizezi dinaintea locului, pana in momentul in care ai iesit complet de pe banda de circulatie (si ai parcat).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pui nicio avarie cand vrei să parchezi. La parcarea laterala semnalizezi dreapta până cand o parchezi apoi gata.

| Denisa0954 a răspuns:

Eu stiu ca nu se pun avariile cand vrei sa parchezi. Adică pe mine asa m-a învățat la școală de șoferi. Cand vrei sa efectuezi parcare laterală de ex, si ai un loc de parcare pe partea dreaptă, semnalizezi dreapta din momentul în care ai vazut locul de parcare, cum ar veni atentionezi participanții la trafic că urmează să efectuezi parcarea pe partea dreaptă