| catalin542000 a întrebat:

Salut. Caut o mașină de 7 locuri și m-am orientat ori la un Opel Zafira din 2015 ori la un Renault Espace tot din 2015.

Acuma, ma adresez deținătorilor de astfel de mașini...

Îmi puteți spune cam ce cinsum mediu aveți în oraș și înafara localităților atat la Opel cât și la Renault la acel motor de 1.6 diesel?

Ma interesează pentru ca am văzut ca pe site-ul producătorului despre Renault ar scrie ca un consum mediu ar fi de 4, 4% dar în realitate la un posesor cică ar fi de 8.1% mers ușor adica pe la o viteza de 90-100km/h.

Minte producătorul oare la consumul scris pe foaie?

3 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Consumul acela este dat folosind testarea WLTP. Adica masina a iesit in strada cand s-au facut masuratoril, dar au fost numai conditii ideale. E normal sa creasca in realitate consumul cu 2-3l

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Consumul cam la orice masina e mai mare decat scrie pe foaie. Nu neparat ca minte producatorul dar consumul respectiv e dat in conditii ideale, cu un singur pasager sa zic ce conduce pe un drum cu putin trafic si batraneste.
Cat despre masinile respective, eu as merge pe Renault fiindca am auzit ca motoarele lor 1.6 sunt mai ok decat cele 1.6 de la opel. Bafta!

| Zartbitter a răspuns:

Orice producător îți trece pe foaie consumul în condiții optime, „de laborator". Rareori cineva conduce ca piloții de teste de-acolo.

Însă poți învăța să conduci „eco" (ca majoritatea șoferilor din țara noastră dragă) și fii convins că vei vedea diferența, indiferent de mașină.

Asta înseamnă să înveți să pornești lent, să menții o viteză constantă (să ridici piciorul când nu e nevoie să apeși), respectiv - cel mai important cred eu - să înveți să nu fie nevoie să frânezi. Adică acel „condus dintr-o singură pedală". Vezi un semafor la 300m, ridici piciorul ca să nu arzi degeaba.

Eu doar așa am reușit să mă apropii sau chiar să depășesc specificațiile, atât la nemți cât și la japonezi. La francezi n-am avut experiență decât cu un Twingo din 2001 și n-aveam manual la ăla :-))