| Buta1 a întrebat:

Salutare, as vrea sa pun o întrebare pentru cunoscătorii de Subwoofere auto. Am un subwoofer la mașina Alpine SWT-12S4 ( modelul ala cilindric și mare). As vrea sa-mi fac eu o incinta din mdf pentru partea laterala la golf 5 hatchback ca să am mai mult loc în portbagaj.
Întrebarea mea este, de ce anume trebuie sa tin cont când o fac, din câte am văzut trebuie luat în considerare și mărimea incintei ca să scoată cat trebuie, sau ce anume?

2 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Firmele care fac asta au software dedicat, au specialisti, fac zeci de teste.
O sa iasa o aiureala.

| SoulReaver a răspuns:

Bună da trebuie calculat volumul incinte și în funcție de volum ales subwooferul. Daca vrei sa folosesti ce ai tu s-ar putea sa se auda aiurea. Gasesti pe internet site-uri care iti permit sa calculezi pe baza dimensiunilor locasului masinii.