| Raresrrs99 a întrebat:

Salut, caut sa cumpar un golf 5. Stiu ca motorul cel mai recomandat e 1.9 tdi, dar am gasit una cu motor 1.6 fsi, care are tot ce as vrea pe masina si km f putini, fiind unic proprietar. Intrebarea mea este ce stiti de 1.6 fsi cu distributie pe lant, cum sunt? In acelasi timp as vrea sa-mi spuneti si ce parere aveti de 2.0 tdi din generatia 2004-2008

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am avut ocazia sa vad un Golf 5 de nou, dar 1.4 benzina. Pot spune ca a ajuns un cazan, cu toate ca era folosit ocazional, doar la drumuri lungi. La unul din drumurile alea, s-a prajit instalatia de aprindere (bobine+mufele lor topite). Masina avea 70. 000km atunci.
Ori iei 1.9 TDI, ori 1.8T, ori cauti alta marca.

| relian a răspuns:

Easte mai bun ala tdi decat fsi, asta ca motor, dar nu cred ca stii tu sau vezi tu diferenta.tdi este direct injection, pe cand fsi este sequential injection, asta daca stii ce inseamna astea.Adica tdi are injectoare ca si la diesel, bagate in cilindri, pe cand la fsi are injectoarele bagate in galeria de admisie.
Distributie pe lant? Ce conteaza, masinile au fost facute cel mai bine asa cum sunt.Si bmw are pe lant, asta inseamna ca nu-s bune?

Sfatu meu este sa o iei pe aia care arata mai bine, care are mai putini km restul fsi, tdi si alte rahaturi conteaza mai putin.

| Liviu a răspuns:

Un mic sfat, uitete sa iti dea fiscal, fara fiscal nu cumperi NIMIC, pentru ca risti sa nu o poti inscrie tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.9 tdi sau 1.6 fsi, fără 2.0 tdi. O părere, dar tu mai studiază.