| Vali215 a întrebat:

Ce parere aveti despre Golf 5 cu motorul de 1.4, dar despre Ford Focus 2008 cu același motor? Care merită mai mult?

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am avut experiente proaste cu un Golf 5 1.4 cumparat nou si tinut in garaj.
Clapeta de acceleratie facea figuri mereu, la un drum lung s-au ars doua bobine de inductie si s-a topit o parte din instalatia motorului. La 80. 000km era o epava cu care iti era frica sa pleci la drum.
Ford Focus 2008 e in primul rand o masina mai bine construita decat Golf 5. Are dotari in plus (parbriz incalzit pe majoritatea), mai multa stabilitate si spatiu.
Cu rugina stau amandoua destul de prost.
Despre motorul 1.4 de la Ford nu stiu nimic. Alea diesel sunt bune.

| Vali215 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc frumos! Chiar nu stiu ce masina sa-mi cumpar. Am economisit cu greu banii si nu vreau sa-i arunc pe o masina care nu e fiabila.

| Sofer a răspuns:

Pe golf 5 as lua acel 1.6 102 cp fiabil. Sunt tentante si acele 1.4 tsi ca au ceva putere ca sunt turbo. Clasicul 1.4 de 75-80 cp nu mi se pare ca excelează ca am pe o mașină si e slăbuț motorul. Dar prin surprinderea mea nu a făcut probleme motorul si inca tin mașina aia de zi cu zi pana moare.

| Vali215 explică (pentru Sofer):

Multumesc frumos!

| Lukasssz a răspuns:

As alege sa imi pastrez banii laughing

| Vali215 explică (pentru Lukasssz):

Poti sa-mi si explici de ce?

| TheStrategist a răspuns:

Eu zic că Golf 5.

| Vali215 explică (pentru TheStrategist):

Poti sa-mi spui si de ce?

| bigdiccstefan a răspuns:

Golf 5 parerea mea, arata mult mai bine