| DieterBortscher a întrebat:

Salut TPU. Doresc sa imi cumpar o masina. Caut de o saptamana si inca nu stiu exact ce sa aleg.
Poate ma puteti ajuta si voi, daca stiti ce model sa aleg.

Eu caut asa:
- In maxim 2500 de euro, nu mai mult.
- Motorul sa nu fie mai mare de 1.8. E foarte bun 1.6 sau 1.4.
- Sa fie benzinar, nu diesel.
- Preferabil sa fie tip Sedan sau Coupe.
- Anul de fabricatie din 2005 sau mai in sus.

Eu pana acum am gasit urmatoarele modele de masini:
- Ford Focus mk2
- Golf 5
- VW Passat b5.5
- Opel Astra h
- BMW seria 1

Ce recomandari aveti?
Specific ca aceasta nu va fi o masina de lucru, ci mai mult personala, pentru bunul plac, care sa aiba un raport aspect / motor foarte bun sau bun.

Poate stiti voi si alte modele frumoase.

10 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

De ce nu o bicicletă?
Te angajezi la glovo, faci bani in 2-5 ani și îți iei o minunăție de germana 2005+ happy

| DieterBortscher explică (pentru Alverto):

Am deja loc de muncă, și banii de mașină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ford focus, nu stiu, au probleme des mai ales cu transmisia

Golf 5 e super dar micut, sunt masinile cu cele mai multe piese pe piata deci usor de reparat

Passat e super, mare, toate vw consuma destul de mult. E o masina serioasa si practica. O sa te tina mai mult ca restul

Opel astra, am auzit chestii bune dar parca nu am atata incredere mai ales pe autostrada la viteza. Sunt rapide, am vazut la liniute laughing dar sunt rapide degeaba ca incepe sa vibreze tot in ea

Bmw nu. Sa nu pui mana pe un bmw second ca intra satana in tine, masinile alea au parte de niste soferi de toata jena

| InOrOut a răspuns:

Daca vrei sa prinzi 200 si sa ai experienta faina sport la volan ia bmw seria 1, 118i daca gasesti. Cum benzinarele sunt mai ieftine decat diesel ai putea gasi chiar din 2005 la 2500 euro daca o negociezi. Cu celelalte masini nu prea poti merge cu 150 constant la drum lung ca le fierbe apa, au doar 5 trepte.

| SLexuS a răspuns:

Probabil dupa cum vad, esti la inceput, foarte bine ca nu doresti o masina foarte puternica, dar trebuie sa te uiti la consum si la reparatii, sa nu coste foarte scump, in general un logan ar fi bun.

Din modelele pe care le-ai ales, vrei ceva si cu un aspect mai bun.
Gusturile nu se discuta, uite un model 'Alfa Romeo 156 sau 159', model pe care ti-l recomand.

| xRaffy a răspuns:

O mașină bună nu o găsești imediat.

| 9Florin9 a răspuns:

Cam toate sunt ok, nu perfecte dar fa cumva si nu lua opel, pur si simplu sunt stricacioase din orice puct de vedere, electric, mecanic chiar si rugina este o problema la ele.

| Guest10 a răspuns:

Salutare. Sunt cam in aceeasi situatie, doar ca mai am ceva de asteptat pana sa imi fie necesara si utilizabila o masina... permis is loading laughing

Mie imi place tare mult Ford Focus mk2, acelea din 2005-2010. Un coleg si-a luat 1, 6 benzina, 101CP, parca, si a zis ca e foarte multumit de masina. a dat 1900 pe ea. Alte 2 cunostine de-ale mele au Ford, unul de vreo 2 ani iar celalalt de cand a avut masina (adica de vreo 15-20 ani) si sunt foarte multumite. Nu-s prea scumpe la intretinere, consum bun, arata bine. Si eu imi doresc Ford Focus de care ai zis si tu. Cu alte cuvinte, recomand FORD happy

Idee! Uita-te la Skoda Octavia 2007-2010. Arata bine, fiabile, low-cost, un fel de VW mai ieftin. Da, se simte diferenta dintre Octavia si VW, dar recomand Skoda. Calitatea motorului in sine nu difera prea mult, sunt extraordinare. Am avut Octavia 2011 si e as. La fel, am cunostinte multe care au Skoda, foarte multumiti, masini bune, frumoase, low cost.
Si sigur vei gasi comentarii „Bine, Skoda ii jaf pe langa VW"... Corect, dar e un jaf de calitate laughing Un prieten si-a luat acum vreo 6 ani Skoda Octavia 2012 si zice catre mine „Hai să iti arat de ce nu mi-am luat VW Golf 6". Deschide capota, pune mana pe sigla de Skoda de la motor, si o trage afara. Ghici ce, sub sigla de Skoda era inscriptionat VW.

Stiu ca e lung, dar sper ca te-am ajutat.

| Guest10 a răspuns:

As zice si un Logan 1, 6 MPI, la 90CP. Daca prinzi culoare frumoasă si ai grija de el, exista sanse sa te atasezi de el tare mult. Sunt masini bune si ieftine.

| Guest10 a răspuns:

Pe scurt o prezentare a masinilor de care ai zis tu:

De Ford am vorbit, e genial, pe scurt. Imi place mult.

Golf 5 - atragatoare, trag bine, dar sunt destul de scumpe la intretinere si multe au probleme... diferite probleme. Eventual Golf Plus daca vrei, cu motorul de 1.6 e super calumea.

VW Passat- nu gasesti cu motor sub 1, 9, consum marisor, e racheta. Daca nu vrei sa zbori cu 240 pe autostrada, nu-i musai. Scump la intretinere (comparativ cu Ford, Skoda, Opel, Renault). Eu nu mi-aș lua happy

Opel astra H - Stiu pe cineva care are, o tine pentru el, nu samsar si nu luata de la smecherasi... zice ca mai pierde ulei. Dar sunt unii care au si sunt foarte multumiti. Aici e interpretabil. Decat Opel, as zice Ford.

BMW seria 1 - Personal, nu-mi plac deloc BMW-urile. Or fi bune, trag bine, arata frumos, dar nu mi-as lua. Aici tine de gusturile tale. Nu intru in polemici, dar as prefera un Logan 1, 6 decat un BMW seria 1. big grin

+Inca o recomandare. Masina cam in banii aia, pret bun la intretinere, consum bun, de asemenea, motor fiabil, Renault LAGUNA 2006-2010. Merită dat un ochi pe acolo.

*Nu vorbesc din ce am citit pe forumuri, ci din ce mi-au zis si mie oameni care au masinile respective, oameni pe care te poti baza happy (exceptie BMW unde repet, e parerea mea)

Scuze ca ti-am facut capul calendar, dar sper ca nu te-am plictisit si ca ti-am putut fi de folos. Salutare!