| benga94 a întrebat:

Salut ce ati alege >intrehttp://olx.ro/oferta/opel-astra-g-2002-taxa-0-ID2TBUP.ht ml#f2a9845018
aceasta masina e opel astra are taxa0 iar cea de a >2
http://olx.ro/oferta/de-vanzare-ID2NlNj.html#53568d36aa
e un ww golf din 2000 arata bine, ar mai fi si o a 3 varianta dar ar fi ceva mai multi banuti credeti ca ar merita efortul financiar? uitati a 3 >varianta
http://olx.ro/oferta/vand-seat-toledo-ID2WBmt.html#94ab9 3b7c0
e un seat toledo,deci astept sfaturi ce ati alege voi si de ce? sau orientatima spre alte alegeri, vreau ceva care sa nu faca mult peste suta de milioane si care sa fie cat de cat masina sa nu bag bani pan ea cu service-uri si alte chestii ceva accesibil si de durata.

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

1Opelul nu l-as alege deoarece la o prima vedere prezinta urme de avarii (diferenta de culori intre spoilerul fata si restul caroseriei) + o motorizare ce consuma destul de mult zic eu, taxele tot putin mai mari.
2Golful, aspect ok, dar cutie automata (daca se strica scoti bani buni pentru a o inlocui) si iarasi o motorizare destul de mare consum + taxe.
3O masina in stare buna, din cele 3 prezentate de tine pe ea as alege-o.
Eu iti sugerez un Golf 4 dar sa fie cu motor de maxim 1.6, consumul acceptabil, intretinere ieftina.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

Răspuns utilizator avertizat
| Florian20405 a răspuns:

Salut! Astra eu zic ca iese din calcul, dar daca ai vazut bine a fost tractata acea masina, deci a fost facuta/reparata si bagata la vanzare.
Sincer cea mai buna dintre toate de acolo este golful, deoarece este 1.8 ai putere foarte buna un consum cat de cat decent si fiabilitate foarte buna.In schimb ce nu imi place la acel golf ca este coupe adica in 3 usi si ca are cutia automata. Daca era golf cu cutie automata DSG era foarte bun(asta in cazul in care era golf 5, 6, 7)
Daca vrei spatiu si aceeasi platforma ca golfu cea mai buna alegere e toledo.Din punct de vedere al mecanicii este o masina foarte buna, eu detin o astfel de masina si nu am avut absolut nici o problema, ce-i drept e 1.6 16v nu 1.6SR,dar 1.6SR este recunoscut avand o fiabilitate foarte buna.
Deci daca vrei spatiu, comfort si un porbagaj mare alege toledo, daca vrei coupe cu putere foarte buna alege golf.Eu sincer nu ca as avea toledo as alege toledo.
Bafta, sunt masini bune golf/toledo acum depinde cum au fost intretinute, testeaza-le!

| benga94 explică:

La toledo ma gandeam si eu, golful sare din schema pentru ca m-am interesat si taxa e 600-630 de euro foarte mare plus ce dau pe masina sar de 2300, si nu cred ca merita, astra m-am gandit si eu ca a fost reparata, cineva mi-a spus ca toledo nu se compara cu astra toledo cica e o masina foarte buna, mar bate gandu de un toledo nu neaparat acela dar mar mai bate gandu si de o skoda fabia imi plac fabia si normale si brek dar din ce am vazut majoritatea sunt 1.4 nu e prea putin? O avea putere destula? E prima masina si nu am cunostintele necesare, imi plac foarte mult skoda fabia si seat toledo pe ele as merge, astept lamuriri in privinta skodelor cu 1.4 motor care aveti cunostinte sau poate ati avut un asemenea autoturism!

| OldSoul a răspuns (pentru benga94):

Un amic de al meu are o skoda 1.4 mpi, si nu a avut nici o data obiectii, ce e drepta nu e o masina foarte iute dar nici lenta, e o masina ok de circulat atat prin oras cat si prin afara.

| Florian20405 a răspuns (pentru benga94):

Am avut eu Fabia, am condus multe fabii, de la 1. 2htp/mpi pana la 1. 4TSI RS 200CP care este cel mai puternic propulsor de la Fabia.
Fabia sunt niste masini foarte fiabilie, cu consum bun spre unul foarte bun, cu o putere buna/foarte buna la vRS cu un cuplu mare mai ales la diesel 1. 9TDI.
Daca ai avea 4000E poti achizitona o Fabia diesel din 2000-2003 elegane dar taxa este mare din pacate, asa ca cea mai buna varianta este 1.4 16v 74kw 101 cp breck.Eu am avut hatchback si am fost foarte multumit de ea, am mers lejer cu ea 190 si mai mergea.Un consum median era undeva pe la 5.5%
Uite un exemplu, ca sa vezi ca si fabia duce, uite poza mea de profil este top speed Fabia RS 1.9 TDI. 240 km/h
Acum am un Toledo 1.6 16v care sunt foarte multumit de el,masina mare,frumoasa,comfortabila cu o putere foarte buna dar si fiabilia.
Deci daca ai bani mai putini recomand cu incredere Fabia, ai spatiu suficient eu, mai ales la cea breck, nu o sa ai probleme cu portbagajul, daca ai peste 2600E, recomand Toledo/Leon/Bora/Octavia.
http://www.autovit.ro/skoda-fabia-C35645799.html