| nicusor222 a întrebat:

Ce marca de filtre auto recomandați la ora actuala, filtre ce nu sunt contrafăcute.
Și ce marca de ulei?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Filtrele originale sunt totdeauna necontrafacute dar si cele mai scumpe
in mod normal filtrele cumparate de la marii distribuitori din partea noastra de europa cum ar fi unix, bardi etc ar trebui sa fie originale.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Merg cu filtrele Mann si ulei Mobil, cel mai frecvent. Asta pentru ca am fost multumit de calitatea lor, si au preturi bune.
Dar de exemplul in cazul filtrelor de motorina la masini mai pretentioase (Opel CDTI in cazul meu), caut filtre de motorina "pline", adica dintr-un fel de pasla groasa, nu din simplul carton. Iar in cazul Opelului, se gasesc filtre Opel, Fiat sau UFI.
Mann si alti producatori fac filtrele din carton pentru CDTI, si nu sunt deloc ok, ca daca trece mizeria de filtru, injectoarele se strica urgent.
https://www.alexbeagroup.ro/......-43324.jpg
https://img.7zap.com/images/am/1/img/256/02560212203255.jpg
Ca ulei mai bun decat Mobil, ar fi Liqui Moly. Dar aleg Mobil pentru ca gasesc orice cod am nevoie, si l-am testat pe multe masini, nu am avut probleme niciodata.
Evit uleiurile GM si Ford Formula. Castrol am folosit rar, mi s-a parut de calitate buna, dar nu se pupa cu orice marca auto, e mai mult pentru gama VAG.

| Digikey a răspuns:

Eu cumpar Knecht si evit mann de cand am vazut ce jafuri de filtre aveau pentru Doblo sau Mercedes C. Cele de la Knecht si cele originale aveau o garnitura de cauciuc lipita, iar cele de la mann aveau de carton la fel ca chinezariile ieftine care au invadat piata.