| Negrea_Mihai_1999 a întrebat:

ce motor e mai bun la un audi a6 2015-2016? 2.0 sau 3.0 tdi si manuala sau automata...si impozitul cu asigurarea pe an cam cat ar costa la un incepator?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă îți permiti raxele bineînțeles ca 3.0
Ar fi bine manuala pentru un începător ca să înveți, dar automatele sunt mana cereasca în traficul din oraș.

La 3.0 impozitul e vre 2200 Ron an și probabil rca la vreo 1800ron

| Frank51 a răspuns:

Motorul de 3 litrii este superior atat la fiabilitate cat si la toate cele. Cutiile automate sunt viitorul, dar sunt foarte proaste si se strica repede daca nu sunt intretinute. Impozitul si asigurarea sare de 1000 euro la 3 litrii, e clar faptul ca o masina ca asta o sa aiba costuri de intretinere foarte mari, si trebuie sa ai niste bani pusi deoparte strict pentru ea(50-100mil), dar daca te scalzi in bani, nu are rost sa stai pe ganduri.

| Panamax a răspuns:

Adica dai 18k pe masina si iti este frica de asigurare si impozit la primarie? Ceva nu se leaga.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Ca fiabiliate cele 3.0 sunt mai ok si sunt mai ok si cutiile manuale.As zice sa pui asigurarea pe unul din parinti ca iesi mai ieftin asa. Oricum, A6 nu mi se pare potrivita pentru un incepator chiar daca ai banii.Eu as zice sa cumperi ceva mai ieftin primul an pana te inveti si dupa sa treci la A6.Eu de ex am inceput de la masina de 1000 euro si dupa 2 ani am trecut la ceva mai scumo cu 177cp.