| Rhjhfkk a întrebat:

Salut. Ce părere aveți, ar afecta cu ceva daca as pune niste jante pe r17 pe un Ford focus MK1 motor 1.8 tddi 75 de cai?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E ok, au venit și din fabrică cu 17".
Problema e dpdv legal, dacă nu e omologată cu acea dimensiune. Uneori se poate omologa cu o vizită la RAR, dar numai pe unele tipuri. O vizită la reprezentanță îți poate da o adeverință cu dimensiunile de anvelope omologate de Ford la nivel european.
Iar dpdv tehnic, vezi ce jante pui, pentru că prezoanele de fabrică sunt foarte scurte la Focus 1, și nu știu dacă se pot pune altele.
Eu am avut Focus 1 cu niște jante PLW, le ducea mașina foarte bine, dar piulitele de pe prezoane se infiletau foarte puțin, doar 4 rotații...
Nu ieșea vârful prezonului din piuliță, erau jantele prea groase.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca in civ scrie ca poti pune nu e nicio problema.
daca in civ nu scrie posibil sa ramai fara talon la un control si nici itp nu il treci