| harim112 a întrebat:

Salut,ce parere aveti despre Volkswagen Phaeton? Vreau sa stiu doar de la cunoscaturi sau posesori de asemenea masina! Vreau sa imi iau una cu motor de 3.0 V6... vreau sa stiu daca e fiabila si greu de intretinut!

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

I masina cu motor mare, interior oribil și care nu se mai fabrica. Nu vad niciun motiv sa o iei când poți lua un A6 sau poate o Skoda superb

| OldSoul a răspuns:

O masina impunatoare, dar la fel de costisitoare daca apar probleme.
Are foarte multi senzori, si fiind rare intalnite, nu toti stiu sa repare aceste modele.
Asa ca, in cazul in care vei actiona unu, si se strica subit, e posibil sa treci pe la 2-3 mecanici, si sa schimbi cateva piese aiurea pana sa constati unde e cu adevarat problema.
Si desigur, sa nu mai zic de piese, care se gasesc destul de greu.
Asta daca vrei sa-ti cumperi unul SH, daca vrei sa-ti permiti unul nou, nu cred ca e o problema o vizita la reprezentanta pentru remedierea defectiunilor avand in vedere ce suma vei scoate din buzunar pentru masina.

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Ce senzori are în plus fata de Passat?
Cum ar putea sa ia unul sh având în vedere ca nu se mai fabrica din 2016?
De de se găsesc piese greu având în vedere ca face parte din VAG?

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

Dacă deja îl bagi în aceeași clasa cu Passatu, îmi e clar, nici nu are rost sa ma explic. Maine o sa zici ca e identic cu un Polo.

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Te am intrebat punctual, nu evita raspunsul. Si nimeni nu a pus in aceeasi clasa nimic cu Passatul

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Si explica si fraza asta "avand in vedere ce suma vei scoate din buzunar pentru masina." Ca media de pret e sub 15.000 euro

| OldSoul a răspuns (pentru suntserios):

Punctualitatea nu e punctul tau forte.
Ai mai intrebat odata niste chestii, si dupa ce mi-am pierdut timp sa-ti explic si sa-ti aduc dovezi, o dadeai la intors.
Discutia cu omologarile daca mai stii.

Am lucruri mai bune de facut in timpul ala decat sa ma contrazic cu tine aiurea.
Bye!

| harim112 explică (pentru OldSoul):

Banii nu is o problema asta sa stii eu am intrebat doar daca e fiabila si greu de intretinut pentru ca pe mine masina asta ma atrage

| suntserios a răspuns (pentru OldSoul):

Ok, deci nu ai răspuns la afirmații. Presupunem ca nu știi detalii despre model, având în vedere ca nici nu știai ca nu se mai fabrica de 3 ani.

| OldSoul a răspuns (pentru harim112):

Pe partea de motorizare, e fiabila, în general nu o sa întâmpini probleme. Problemele sunt în special pe partea electrica, și pe suspensia pneumatica, senzori care mai fac probleme, te trezești ca ramai cu schimbătorul blocat din cauza unui senzor, suspensia pneumatica care are deja o vârstă și pot apărea iar probleme.
Nu e una din cele mai inspirate alegeri, eu unul as alege mai degrabă un CC, sau ceva de la Audi.

| Dom1 a răspuns:

Am văzut un reportaj frumos comparând Passatul cu phaeton, e net superior pasatului, merita toti banii, ca și mașina cu dotări standard 33mii, 0 km.

| Octavtpu a răspuns:

Masina este greu de întretinut deoarece este un sedan de lux iar motorul este unul mare care mananca mult carburant insa piesele rezista destul de mult deci in concluzie daca ai multi bani masina merita

| freshu a răspuns:

Este o masina de lux cu costuri mari de intretinere! Nu cred ca vei gasi posesori de Phaeton pe acest site!
Daca ti-o permiti merita!