| anonim_4396 a întrebat:

Salut, Ce parere aveti mai merita sa iti cumperi o masina sh din ani 2000-2004 cu noua taxa care vor sa o introduca gurvernu asta hot. In prezent am un logan 2006 si as vrea sa imi iau pentru o perioada un bmw seria 3 din afara sau sa aleg o alta maisina dupa 2006?

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Depinde de statutul tau financiar si de ce ai noroc.
Decat sa dai banii pe niste fiarare care nu stii cand te lasa, mai bine te chibzuiesti putin si iei ceva nou.
BMW e o masina de fita, te rupe la taxe si impozitate.
Daca tot vrei sh, iti recomand dupa 2006.
Acum e decizia ta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Indiferent de taxe, de principiu nu merita o masina de 18 ani vechime, mai ales o masina premiul la care costa intretinerea.

Nu stiu despre ce taxa stii tu, ca guvernul nu a anuntat nimic. Si introducere unei taxe de poluare precum cea scoasa anul trecut ar fi cea mai buna lege data de guvernul asta din cand a intrat PSD la guvernare. In 2017 cat taxa a fost suspendata s-a sufocat tara de harburi si cazane pe roti... chiar nu e nevoie de continue cimitirul de masini in tara la noi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Inca nu stim ce taxa o sa bage deci nu putem sti. De ceva, Bulgaria e aproape. Majoritatea masinilor pe care mi le doresc cu adevarat, sunt de la 2.4 in sus.

| OldSoul a răspuns:

Este alegerea ta.
Pana la urma nu toti isi permit o masina noua.
Si decat sa faci rate la banca mai bine iti cumperi ce iti permiti, dai aceea taxa pe an si asta e, cand o sa ai bani iti iei o masina mai noua daca vrei sa scada taxa.
Acum, in opinia mea, daca aceea taxa o sa fie asa cum se "Specula" de maxim 200€ pe an pentru masinile non-euro, nu-mi pare chiar o taxa enorma. Cel putin la ce asigurare avem, si cate alte taxe, nu cred ca e o problema 100 de euro pe an la o masina din 2002 gen.

| alexwahl a răspuns:

Depinde cum stai cu banii. In Romania e un guvern de toata mandria...

| jhflauhddd a răspuns:

Parerea mea ca nu o sa fie o problema asa de mare.
Ce nu au mai fost taxe?
Va aduceti aminte de acea taxa de poluare care incearca toti sa o recuperese, pe care ati dat cateva mii de lei? Ce dupa ea nu sau mai cumparat masini? Ba da, la greu chiar.