Întrebare recomandată | mika22 a întrebat:

Ce masina imi pot cumpara la 2000 - 2500 eur? Vreau sa fie cat de cat mai noua (2004 - 2006, benzina) si sa nu ma coste intretinerea prea mult, m-am gandit la un logan. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| WPP a răspuns:

Loganul este o alegere buna, costurile de intretinere sunt acceptabile, impozitul este mic...

34 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Eu nu as merge pe Logan nici daca ar fi ultima optiune.

Cauta ceva de la Skoda pe benzina, ai sanse sa gasesti o Fabia, Golf 4 daca ai noroc desi la 2500 mai greu de gasit, daca nu Opel Corsa.

Logan si tot ce tine de Renault... chiar nu iti recomand.

| IMC90 a răspuns:

Un logan calumea e macar 3500 euro, daca nu 4000. Asta versiunea Laureat cu motor de 1.6 16v (singuru motor adevarat de pe Logan)

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru IMC90):

1.6 16 v te rupe la bani.
Oricum Loganul are consum maricel.
Sau poti gasi Chevrolet Kalos, Aveo.Gasesti la 400 de euro...cu an de fabricatie dupa 2006 100%.SI iti zic sigur ca e masina eleganta.SI foarte faina. Piesele sunt destul de ieftine.Singurul lucru mai nasol este consumul.
Am chevrolet kalos 2006, 1.4 16 v 94 cp. consumul e in jur de 7-8%...e singurul lucru care ma nemultumeste.Dar ai confort, are tot electric si altele

| IMC90 a răspuns (pentru FReAkAzO1d):

Ma intereseaza motor peste 100 cai putere. Sub 100 cai putere nu face fata pe sosea...

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru IMC90):

Ce zici tu e SF.Ai zis sa nu coste intretinerea mult.ACum zici sa aiba peste 100 cp ca nu face fata.Si tu imi dai exemplu Logan.Serios?

| IMC90 a răspuns (pentru FReAkAzO1d):

Eu nu am zis sa nu coste intretinerea mult... Eu am zis doar ca n-ai ce face pe sosea cu o masina sub 100 cp

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru IMC90):

Parerea mea e ca nu sti ce vrei"Buna seara! Ce masina imi pot cumpara la 2000 - 2500 eur? Vreau sa fie cat de cat mai noua (2004 - 2006, benzina) si sa nu ma coste intretinerea prea mult, m-am gandit la un logan. Multumesc!"
Ai zis sa nu te coste prea mult.
1. Daca vrei peste 100 CP nu o sa te coste mult, o sa te coste foarte mult.
2.Masinile peste 100 CP costa mai putin deoarece nu se prea cauta din cauza consumului.
3. Zici ca iti trebuie peste 100 CP ca nu face fata pe sosea si dai exemplu Loganrolling on the floor
4.Parerea mea e ca nu ai avut masina si nu prea sti ce vorbesti.

| IMC90 a răspuns (pentru FReAkAzO1d):

Am Logan 1.6 16v, si mai e si MCV si consuma si 7 pe sosea daca mergi civilizat si nu urci munti...

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru IMC90):

Stiu ca, consuma mult.Da nu inteleg ce vrei.
Zici ca vrei sa fie usor de intretinul.1.6 16v cu 7-8% e consum foarte foarte mare.
Dupa zici ca vrei peste 100 CP(aia numa usor de intretinut nu e).
Loganul e ok pentru oameni cu banii lor sa zici asa de la 40 ani in sus.Deoarece conduc usor intotdeauna si au bani si alte chestii.
pentru persoane mai tinere pana in 40 sincer...nu e foarte ok.(consum mare, nu e nici confortabila si altele.
si la 4000 euro gasesti masini mult mai bune din toate pct de vedere decat logan.
Ti-am zis am si Chevrolet si Opel astra si logan si mai multe(taicameo are firma de taxi). Opelu e cel mai usor de intretinut din astea 3 si loganul cel mai greu.Toate 3 masinile sunt cu moatoare de 1.4 16 v consumul cel mai mic Opel, cel mai mare logan.Chevrolet(decembrie 2005) si opel si logan din 2006 fabricatie.Demaraj si confort Chevroletu e peste Opel si Logan.E si foarte zgomotos loganul. Dupa 80-100 se aude motorul(nu stiu cums a explic).Dar ti-am zis din toate punctele de vedere Loganul e sub astea 2.si pretul este acelasi.(

| mika22 explică (pentru FReAkAzO1d):

Eu nu am pomenit de 100 cp, daca citesti putin mai sus am zis ca ma intereseaza cel de 1.6 8v 90cp. Iar la punctul 4 n-am inteles ce-ai vrut sa zici, detaliaza putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mai pui ceva ai sperante la Clio.

| tpuforyou a răspuns:

Poti sa ggasesti si aici... un opel ar fi foarte bun >http://www.okazii.ro/......a114524449

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru tpuforyou):

Ba tu de ce ti-ai pus poza cu mine la avatar?

| tpuforyou a răspuns (pentru FReAkAzO1d):

Care mah!

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru tpuforyou):

Aia care o ai tu la avatar.aici pe TPU

| FReAkAzO1d a răspuns:

Mda doar consumul este cam mare.
Mai bine cauti un Opel.E mai ok decat loganul, intretinerea este foarte mica si alte chestii...

| IMC90 a răspuns (pentru FReAkAzO1d):

Da, dar Opelul ala la 3000-4000 de euro e cel putin din 2001 daca nu mai vechi (deci are peste 10 ani). A intrat rugina in el si nici nu se compara cu un Logan din 2006, care este Euro 5 si construit dupa norme europene mai moderne... Doar finisajele sunt mai bune la Opel, atat...

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru IMC90):

Aici gresesti rau. Opelu nu e scump deloc.E printre cele mai ieftine.
Eu mi-am luat anul trecut Opel Astra din 2006 (geamuri fata, spate electrice, oglinzi electrice, 1.4 16v)mai multe chestii cu 4100 euro inscris.
Fratemi-o a cumparat anul asta tot din 2006 exact acelasi model(motor de 1.6) cu 3.800 euro.Ambele masini in 4 usi.
Nu doar finisajele.Mergi cu logan sa vezi ca auzi tot de afara, zgomot si altele.
Chestia e ca daca ai grija de masina si o intretii e mai buna o masina cat mai noua.Acum depinde de tine.

| FReAkAzO1d a răspuns:

Scuze ca mai gresesc litere, scriu de pe telefon.

| tpuforyou a răspuns (pentru FReAkAzO1d):

Telefonul tau e de vina )))))))))

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru tpuforyou):

Da? posibil...La tine nu apare avataru meu?laughing

| tpuforyou a răspuns (pentru FReAkAzO1d):

Ba da!)))))))

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru tpuforyou):

Sunt pe telefon.e mai greu sa ma uit.In finerolling on the floorbafta

| Radu921 a răspuns:

Salut. Eu am mers si cu logan 1.6 16valve si cu1.6 8v si diferenta nu se simte la regimuri normale de rulare (fara incarcare la maxim viteze peste 140km/h sau pante f mari) Incarcat cu 2 persoane bagaj usor si viteze max 120km/h a consumat 6% Constanta - Piatra Neamt, dar intretinerea e mai ieftina la opel, mi-au confirmat-o si cei de la service. Loganul nu mai e masina ieftina a romanului la piese aftermarket.

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru Pitagora):

De ce ai poza cu mine la avatar?

| Pitagora a răspuns (pentru FReAkAzO1d):

NU stiu ca numai aici o am. mie inca nu mi-au aprobat astia de la TPU poza.eu nu a nici o legatura cu asta

| tpuforyou a răspuns (pentru FReAkAzO1d):

Ai dreptate frate cum s-a intamplat asta?

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru tpuforyou):

laughing Si la tine si la Cornetl la avatar apare poza mealaughing

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru tpuforyou):

...Si la tine si la Cornel la avatar e poza cu mine.

| tpuforyou a răspuns (pentru FReAkAzO1d):

Da... ce oameni!)))))))))))))) >!

| FReAkAzO1d a răspuns (pentru tpuforyou):

Si tu apari cu avataru meurolling on the floor))

| mika22 explică:

Multumesc pentru raspunsuri, 1.6 16v stiu ca este mai scump si nu ma incadrez in buget, pe mine ma intereseaza 1.6 8v in stare buna, am tot cautat dar am dat numai de samsari. Eu m-am gandit la logan deoarece este o masina raspandita, piesele se gasesc peste tot si 99 % sunt inmatriculate in RO.

| Bool a răspuns:

Un logan ar merge dar trebuie sa fie si intretinut bine pentru ca toate masinile se distrug daca nu sunt intretinute cum trebuie, nu ai nici impozite foarte mari la logan(sunt acceptabile).Sau ai putea sa iti cumperi un FIAT PUNTO diesel.Te asigur ca nu consuma mai mult de 5%.Cu banii astia poti sa iti iei o masina ca asta.Dar fai o proba inainte sa o cumpero. Poti fi inselat.