| Ionică a întrebat:

Ce preferati sa cumparatati: o masina noua sau o masina la mana a doua? Aduceti argumente, va rog. Multumesc!

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde de bani. Daca bugetul ar fi peste 15. 000 de euro, as alege o masina noua. Daca ar fi mai mic, anul trecut as fi optat pentru una rulata. Anul acesta as sta bine pe ganduri, deoarece de cand cu programul "trei rable" au devenit foarte atractive cateva marci.
Cum insa bugetul meu tinde insa spre 0, cel putin in urmatorii ani ma voi limita la a cumpara piese pentru masina mea.

| coosmin24 a răspuns:

Poi si normal, daca am bani cumpar una noua, daca nu am cumpar una la mana a 2-a.

| 911targa a răspuns:

Mai degraba o masina noua pentru ca nu a mai fost folosita de nimeni. Daca te referi la bani situatia se schimba. Oricum, cine nu ar alege o masina noua.

| Razvan a răspuns:

O masina buna aproape noua, cumparata la mana, bine intretinutahee hee
De la licititatiile Fisculuihee hee

| Sofer a răspuns:

Depinde de buget daca aveam peste 10.000 euro probabil una noua dar mai mult renteaza SH.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In functie de buget. De preferat second, din RO, in garantie si cu intretinerea la zi! Asa ai garantia unei masini cu acte " curate ", relativ noua si bine intretinuta. Pretul este sub cel de magazin, deci este mai economic si foarte sigur asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De preferat masina noua dar... in timpu asta la bani care-i dai pe una noua cu motor amarat iti iei o masina sa zicem putin mai buna cu motor mare si bine intretinuta... acum depinde de ce bani ai si ce cerinte proprii.happy bye!

| laura64 a răspuns:

Decat una noua proasta, mai bine una veche buna.

| biemgi a răspuns:

La o masina noua in primii doi ani pierzi nimim 40%, investitia poate fi amortizata in cazu in care vrei sa te bucuri de ea minim 10 ani happy totul depinde de buget la 15 mii de ex nu prea ai mute variante de masini noi si... conteaza si dotarile pentru care optezi... e greu sa-ti dau un raspuns atata timp cat intrebarea ta este incompleta, eu unu dupa 10 ani in care am lucrat cu masini iti spun sincer ca nu mi-as lua o masina noua niciodata.