| Ionică a întrebat:

Pentru cei care cumpara masini la mana a doua: Unde cumparati? In Romania sau in strainatate? Aduceti argumente, va rog. Multumesc!

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde. Masina pe care o am acum am cumparat-o din tara, rulata in tara, pentru ca am luat-o la un pret mai mult decat avantajos la vremea respectiva. Am mai avut masini cumparate din tara, dar am cunoscut de fiecare data proprietarul si am stiut ce cumpar.
Lasand insa la o parte norocul, daca ar fi sa imi caut o masina as incerca sa gasesc una nerulata in tara, dar inmatriculata, pentru ca prefer sa platesc o suma acceptabila in plus, dar sa nu am emotii, batai de cap si umblaturi degeaba, nici pentru achizitionare si nici pentru transcriere.
@mg - inca nu am vazut poze din Germania cu masini tractand carute cu fan, cu porci in portbagaj sau cu vitei pe bancheta. In schimb am vazut masini in care nu s-a fumat, telescoape originale in stare perfecta pe masini de 8 ani, caiet de service tinut la zi, etichete pe consumabile cu marca produsului, data si numarul de km samd.
Nu spun ca la noi nu gasesti masini intretinute sau la ei ciurucuri, totusi balanta nu ne este deloc favorabila. Nu zic ca ei nu au gropane, dar eu nu am reusit sa mentin telescoapele mai mult de doi ani pe nicio masina, ca sa nu mai vorbim de bucsi, bielete sau capeti de bara.

| eugem35 a răspuns:

La cat bani dai pe drum dus intors pentru a aduce masina din germania si cat dai pe ea it ei masina din tara, sunt masin bune si aici, am un coleg a cumparat un ford mondeo la 8000euro 2005 cu 23000km si merge perfect tu revizia la zi nu bate nu troncane este perfecta

| eugem35 a răspuns:

Daca ati sti voi ce le aranjeaza nemti masinile pentru vanzare nu mai cumparat masini din germania si unde ai strins 3000---5000 euro mai poti sa stringi sa ei una noua asta inseamna ca ai putut sa stringi nu ma refer la cei care fac imprumut la banca, ca nu se merita sa ei sh si sa platest la ea 10 ani si incodata dai bani la banca si nu cred ca mai vinzi masina la bani pe care ai dat pe ea

| TheLoveDoctor a răspuns:

Strainatate
Pt ca cele din strainatate sunt rulate pe strazile/autostrazile lor nu pe gropanele noastre.

| perla a răspuns:

Preferibil din tara ca din afara taxa de inmatriculare te distruge.

| Good Cat a răspuns:

Din strainatate tot din motivul ca ruleaza pe drumuri fara gropi, autoostrada etc...
Nu ca noi nu am avea autostrazi... day dreaming

| Sofer a răspuns:

Am cumparat direct din Germania in Romania poate nimeream un cotet de masina care bagam o gramada de bani in ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vede ca va pricepeti la masini dar si la oameni, din parti! Cita incredere aveti voi in " aia " din alte tari. Ei au grija de masini, merg pe sosele fara " gropane " ...Mda! Luati voi din strainatate. Ati ajuns sclavii lor.
Ce va face sa credeti ca aia sint seriosi sau au grija de masini?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

STRAINATATE! cat de cat sunt mai educati ca noi!

MG nu suntem sclavi lor... fa o comparatie intre 2 masini la fel una din tara si alta din strainatate si dupa aia mai vb cyus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru anonim : am facut comparatia si stiu despre ce este vorba. Da, ei stiu sa mascheze mai bine defectele caci in rest ...va invit sa vedeti in service masini " impecabile " cum zic fericitii noi stapini romani, sa vedeti cu ce piese SH au venit reparate si ce alte belele au. Normal ca fericitul roman care si-a " tras " limuzina! cu 2-3 mii de euro nu recunoaste ca a luat teapa... Pentru multi care zic ca masinile LOR sint perfecte, noroc ca s-a inventat inmatriculatul in BG ( strazile sint pline de rable de bulgaria ). Daca era o masina perfecta nu merita inmatricularea aici?

| laura64 a răspuns:

Normal ca din strainatate deoarece una rulata pe drumurile noastre e prapad.

| wert a răspuns:

In 2007 am luat un seat ibiza fabricat in 2003, toate bune si frumoase, un an de zile, dupa aia a inceput calvaru', se strica cate ceva din ea, in fiecare saptamana, incat in numai un an de zile, am bagat vreo 1500 de euro, si pe deasupra nici nu avea kilometraju care era in bord ...in fine, pana la urma am vandut-o, si mi-am luat o alta masina(golf 3), de aici din romania, si deocamdata sunt multumit de ea, doar i-am facut schimbul de ulei

acum depinde si de la cine le cumparati de dincolo, eu am luat-o din piata, din germania... cel mai bine ii sa o cumperi direct de la om de acasa