| George12356456 a întrebat:

Ce ulei de motor recomandați? Momentan folosesc Castrol, dar as vrea sa fac o schimbare.

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Asta cu uleiurile e complicata rau laughing. Oricum din cate am inteles castrol in Romania are calitate cam naspa. Eu personal folosesc Ravenol si nu am treaba. Daca crezi ca nu iti place ca nu e marca asa cunoscuta, din ce am inteles si Motul sau Liqui Moly sunt de calitate. Depinde si de masina ce ii drept. Dar ca regula generala, daca il schimbi la 10. 000km sau mai putin, indifirent de ulei ar trebui sa fie ok.

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai ceva din grupul VAG, poti ramane pe Castrol, se inteleg bine, mai ales daca e diesel.
Daca ai Ford, poti merge pe Mobil.
O marca buna ar fi Ravenol, ceva de calitate Liqui Moly.
Dar important este sa respecti 100% codurile (aprobarile) cerute de producator pentru motorul tau.
Ce masina ai?

| George12356456 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Audi A4 b5 1.6 benzina, din 99'

| George12356456 explică (pentru XKronstadt):

Audi A4 b5 1.6 benzina din 99

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru George12356456):

Baga Mobil 5W40, am bagat in cateva VAG-uri, si a scazut considerabil consumul de ulei, fata de Castrol.

| xerxes1 a răspuns:

Marci care nu se gasesc contrafacute, Castrol in niciun caz.

Răspuns utilizator avertizat
| Sofer a răspuns:

Dacă îți consuma ulei. Poți baga castrol Magnatec 10w40. Asta m-am decis sa folosesc la o mașină pe benzina din grupul vag trecuta de 200.000 km.

| mgtow a răspuns:

Mobil 1

| JUNNKiE47 a răspuns:

Ravenol

| George12356456 explică (pentru ClaudiuM1997):

Am trecut până la urmă pe motul sinergie 6100 10w-40. Motorul merge frumos, dimineața nu mai bat tacheții (e cald afara ce-i drept, dar cu Castrol se mai auzeau). Rămâne să văd dacă consuma din el, dar nu cred. Mersi de recomandări.