| George12356456 a întrebat:

Salut! Ce ulei recomandați pentru motorul 1, 8tdci (KKDA) de pe ford focus 2? Doar uleiuri 5w-30. Multumesc!

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mobil cu indicele 913C
Nu am verificat in autodata, dar asta am pus in 1.8 TDDI si mergea foarte bine. Blocurile motor sunt identice, difera injectia.

| Frank51 a răspuns:

Orice fel de ulei, atâta timp cât nu este ceva chinezărie contrafăcută. Nu este motor de formula 1!

| Lamasanu a răspuns:

E modelul Ghia și anul 2006?
Modelul cu alcantara pe scaune, nu?
Daca da, am un Var care are masina asta, si pune Ulei 10w40 de la Castrol
Adica asa tin minte

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Lamasanu):

Daca nu are benzinar, cred ca varul tau schimba turbine mai des decat anvelope.
Zi-i sa se maturizeze, si sa revina la ulei 5W30 sau 5W40, cu aprobari pentru Ford.

| Lamasanu a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

E 1.8 Benzina Ghia 2006.
Exista la ford Focus 2 motorul 1.8 Diesel? Eu stiam doar de 1.6

| Lamasanu a răspuns (pentru Lamasanu):

1.6 2007(exemplu de an)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Lamasanu):

Exista 1.6, 1.8 si 2.0 diesel la Focus 2.

| Lamasanu a răspuns:

Acum am văzut ca ai spus doar ulei 5w30.
Pai Castrol sau Motul