| ClaudiuM1997 a întrebat:

Ceva pareri de Peugeot 206 2005 1.4 benzina? Masina o sa fie folosita in oras in mare parte cu drumuri afara ocazionale afara.

Răspuns Câştigător
| antimulte a răspuns:

Sunt ok ca si masini de oras. De fapt 206 si 407 au fost cam cele mai ok Peugeoturi din perioada 2000-2010. Motorul de 1.4 e cam asa, sa ii zic universal, merge si de oras, consuma dar nu te saraceste, insa e capabil si la drum mai lung, acolo se schimba consumul, nu o sa scoti economie ca diesel dar devine mai suportabil. La drumuri scurte de 2-3 km si dese va consuma mai mult orice motor. Mare atentie la optiuni, atatea cate are, sa ii si functioneze.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe 206 am facut B si examenul. Mergea bine masina

| Simpatic a răspuns:

O masina cu consum bunicel- atentie nu mic pentru 1.4! ieftina la piese aftermarket si cam atat.
Majoritatea sunt problematice, mai ales la capitolul electronica, si/sau alimentare.
Daca ai noroc sa nimeresti una buna e altceva.
Pe de alta parte verifica ca la acest model stiu ca pica din cauza condensului (WTF!) maneta BC, este destul de costisitoare am dat la fost meu peugeout 800 de lei pe aceasta maneta, produsa de VALEO.

| siriusblack98 a răspuns:

O masina cu un consum mic, perfecta pentru oras, pret foarte accesibil la piese dar vezi cu norma de poluare daca esti din Bucuresti ca este euro 4 si se strange cureaua pe zi ce trece.In schimb masina nu este facuta pentru drumuri lungi.Prin ''afara'' eu inteleg ca pleci cu ea si in strainatate nu in afara orasului.