| Zimple a întrebat:

Cine site cum pot regla schimbatorul de la pinioane la bicicleta... Nush ce are cam sare lantu pe la viteza a 3 a. Tin sa mentionez ca schimbatorul este shimano.

Pls HELP

Răspuns Câştigător
| rutanklan a răspuns:

In primul rand trebuie sa spui cate pinioane ai. Al doilea rand ce model de schimbator si maneta ai.

Ce inseamna sare lantul? Sare de pe al 3-lea pinion pe al patrulea sau sare dincolo de cel mai mic pinion(6, 7, 8, 9 - in functie de bicicleta). De obicei e o problema de tensiune pe cablu. Daca de pe al 3 lea sare pe al 4 lea (mai mic) trebuie sa invarti de rotita mica de la cablu spre interior (spre roata, in sensul invers acelor de ceas daca te uiti din spatele bicicletei). Cam un sfert de tura. Daca se agraveaza incearca invers.

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Schimbatorul din spate are doua suruburi mici de reglare. Neavand o bicicleta langa mine, imi e greu sa iti spun care pentru ce e, insa daca ai putine inclinatii tehnice e simplu.
De la ghidon trebuie sa schimbi pe pinionul cel mai mare, iar in functie de aceasta incorzi cablul la maxim, astfel incat schimbatorul sa fie aliniat cu pinionul. Tot in aceasta pozitie strangi surubul care limiteaza cursa schimbatorului (vezi care din ele este). Apoi schimbi pe pinionul cel mai mic si strangi celalalt surub.
Daca nu ai inteles nimic (e greu fara imagini), da un search pe google "cum reglez schimbatorul de pinioane".