| Alexrocks a întrebat:

Urmatoarea intrebare este pentru cei care au cunostinte in domeniutongueroblema este in felul urmator:de cateva luni schimbatorul de pinioane de la bicicleta(Shimano Acera) numai functioneaza deloc corect, in sensul ca atunci cand actionez maneta schimbatorului nu se schimba viteza nici mai mica dar nici mai mare.Am incercat tot felul de reglaje care pana acum 2 saptamani au dat rezultate satisfacatoare numai ca acum chiar si dupa ce termin reglajul tot nu se schimba viteza(chiar deloc).Din ce cauza nu ar mai schimba? Sa fie din cauza manetei, a schimbatorului in sine sau din cauza cablului care mentionez ca este destul de sifonat si cam cat m-ar costa o reparatie la un service(depinzand de ce problema am)? ca intentionez sa merg saptamana asta la un service si as vrea sa stiu ce ma asteapta.Raspunsul cel mai explicit si corect primeste

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Firul metalic trebuie schimbat si incearca sa desfaci schimbatorul de la pinioane ca sa vezi daca e ceva in neregula cu el fara sal desfaci pentru ca are un arc si dupa aia nu cred ca il mai poti pune la loc.

| Alexrocks explică (pentru mgtow):

Cam cat m-ar costa sa imi schimbe firul metalic la un service? ca nu prea ma pricep in al aschimba

| mgtow a răspuns (pentru Alexrocks):

Nu stiu dar il poti schimba si tu tragi de el si bagi altul il prinzi bine in extremitati si gata daca crezi ca esti in stare.

4 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

1. Poate fisa metalica e larga din diverse cauze, capete uzate, suruburi slab stranse.
2. Poate ca schimbatorul nu mai e uns, si s-a gripat arcul, vezi, daca tragi de el, revine la loc in pozitia corecta?
3. Poate sus la schimbator, unde tii mana, s-a slabit prinsoarea sau s-a rupt ceva.
4. Daca invarti inainte si inapoi si merge foarte usor, trebuie intinsa fisa, dureaza doua minute. (fisha)

| Alexrocks explică:

Multzam pentru raspunsuri..in orice caz o sa imi fac un drum saptamana asta la un service sa vad ce pot face ca singur nu imi mai dau de cap! Multzam inca o data.