| Andrewe a întrebat:

Salut,condusul la o masina pe benzina e diferit fata de o masina pe diesel? Pana acum am avut doar diesel

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doar la plecarea de pe loc cateodata poate sa iti moara motorul daca nu dai drumul bine la ambriaj dar chestia cu schimbatul vitezelor se face la 2000 rpm indiferent de benzina sau motorina asa motorul va rezista mai mult timp si se face economie la benzina

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, benzina are cuplu mai sus in ture. Deci schimbi vitezele la turatii mai mari si accelerezi nai mult când pleci de pe loc.

| sierra1 a răspuns:

Schimbi treptele de viteză la o turație ceva mai mare (cu vreo 700-1000 rpm)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E diferit pentru ca ai turatie mai mare si cuplu mai mic, dar principiul e tot pe acolo.
Prima senzatie cand conduci benzinara dupa diesel, este ca "nu pleaca", si nu prea urca pante.
Cand conduci diesel dupa benzinara, ai impresia ca nu se accelereaza cum trebuie, si nu prea reusesti sa faci demaraje ok cu ea, ca dieselul e foarte putin flexibil fata de benzinara.

| Sofer a răspuns:

Diferenta mare nu e. e doar de cuplu si turatie. Poate la plecarea de pe loc poate sa fie putin diferit ca nu pleaca asa fain ca dieselul.

| Crackman a răspuns:

Mare diferenta nu este.
Nu trebuie decat sa ai grija sa o ai putin mai turata decat la diesel. Treptele se schimba mai repede...

| alex495 a răspuns:

Daca nu te descurci prea bine cu ambreiajul va fi si mai greu cu motor pe benzina. Trebuie sa acc putin masina, plus schimbat treptele la o turatie mai mare. Intre 3000-4000 rpm. Depinde si de masina acum si de cum mergi tu