| UserRo10 a întrebat:

Salut. Conform ultimei legi esti obligat sa ai luminile de intalnire pornite pe orice drum public: https://www.antena3.ro/......77058.html
Daca eu am DRL la masina mai este nevoie? E ciudat sa dau farurile de pe Auto pe lumina de intalnire pentru o lege

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Presa a luat selectiv, eu am citit proiectul de lege. In proiect scria clar lumini de intalnire SAU lumini de zi, pe toate categoriile de dtum.
Dar pana sa intre in vigoare noua prevedere, in acest moment pe drumurile naționale europene este obligatorie lumina de intalnire, asadar inca trebuie sa schimbi de pe Auto pentru o lege.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai scrie destul de clar la modificare acolo

"uminile de întâlnire sau luminile pentru circulația diurnă"

deci poti folosi DRL urile...

eu as fi fost pro folosirii obligatorii a luminilor de intalnire. DLR e o gluma mai ales la drum lung, alea le vezi cand esti la 50m de masina.

Si serios acu... e o asa mare greutate sa iti pornesti farurile?

| UserRo10 explică (pentru suntserios):

De cativa anui le am pe Auto si mi-am pierdut reflexul =)