| DonMoldo a întrebat:

E adevarat ca de acum trebuie sa avem luminile de intalnire pornite pe orice drum ziua?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, o lege foarte buna

13 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da.
Oricum, eu merg de ani buni cu luminile de întâlnire aprinse la orice oră, pe orice drum.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, din păcate...

| relian a răspuns:

Legi timpite din UE, cum mai spuneam si altadata, RO preia de la UE numai timpenii, nimic bun, tot ce este rau, romanii baga si ei. Pina acum au umplt orasele si toatas tara cu mamaligi in mijlocul drumului laughing ma refer la acele sensuri giratorii sau cum se mai numesc, niste incurca circulatie.

Cum dreacu sa pui ditai mamaliga in mijlocu drumului? Dar asta nu-i nimic, pun ditai mamaliga si in intersectii luind din carosabil, este cum am spus o idiotenie.

Acu baga pe asta cu lumina ziua aprinsa, care ar fi scopu? Daca americanii nu au asa ceva, astia care analizeaza si baga orice rahat, deci aici asa ceva nu exista, inseamna ca nu ajuta pe nimeni cu nimic.
Eu is de parere ca mai rau incurca.De ce? Pt ca atunci cand ai luminile aprinse, la spate se aprinde si topul ala, ai impresia ca cel din fata ta tot punje frina, sau nu mai stii a pus frina, ori is doara luminile aprinse, cum am spus niste timpenii.

Guvernantii in RO copie cum am spus numa cei rau de la altii, nuis capabili sa faca nimic de la ei, ori macar sa preia ceva bun.

| Frank51 a răspuns:

Nu și dacă ai DRL.

| ywar a răspuns:

Sau daca masina ta are "daylight" sunt suficiente. E o lege cu dus si intors. Sa vad eu pe cineva care observa un auto cu luminile de intalnire pornite atunci cand soarele te orbeste.

| suntserios a răspuns (pentru ywar):

Bănuiesc că nu ești șofer... Sau nu ai consu vreodată la un drum lung sa vezi ce diferență mare de vizibilitate e între o mașină care merge cu lumini și una fara.

Valabil și pentru restul. Ieșiți puțin în trafic și o să înțelegi pe urma.

| ywar a răspuns (pentru suntserios):

Conduc si eu, am si sofer. Este o diferenta foarte putin sesizabila atunci cand soarele bate in proiectoare. Pe o altfel de vreme putin mai inchisa (nori) face diferenta.

| suntserios a răspuns (pentru ywar):

Pai zic sa facem o derogare de la lege daca e soare care bate la un anumit unghi spre faruri sa nu mai fii obligat.

Avem noi românii un stil... Bai orice, orice doar sa nu respectam o lege în trafic

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este. Eu am dat astazi examenul auto si politistul ne-a spus ca luminile de intalnire sunt obligatorii pe toate drumurile.

Răspuns utilizator avertizat