| Izacloud a întrebat:

Salut. Cum aflu ce tip de injecție am la al meu Passat B6 2.0 TDI, BKP? Ma refer daca este Common rail/direct rail/pompe duse

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cauta pe wikipedia la VW, vezi anul de fabricatie la masina ta si scrie ce motor are, sau motorizari, daca e direct injection sau alte povesti.
Ce informatii ai dat tu nu pot vedea, trebuie sa spui modelul si anul, asa afli f usor, cum am aratat pe wikipewdia.
Direct rail cei aia? Poate voiai sa spui direct injection, direct rail nu am auzit.
Masinile is cam asa:
-Carburator
-Injector in galerie
-injector deasupra la fiecare cilindru dar tot in galerie
-injector direct in cilindru sau direct injection.
Or mai fi alte, nu-mi vin acu in minte.

Acum nu cred ca mai face nimeni masini fara direct injection.Al tau cred ca e DI sa nu zic sigur.

| Frank51 a răspuns:

După sunet ar fi cel mai ușor, al doilea lucru după vibrație. Dacă se aude ca un tractoraș și îți vibrează scaunul ca într-un tractoraș, e PD.

Al treilea cel mai ușor mod este după cod motor... Cauți pe net cod motor și vezi ce injecție are https://www.google.com/......ps?/search

Dacă e injector măricel cu un arc gros pe el e PD, dacă e subțire și fără arc e CR

| Zxcv6 a răspuns:

E pompe duse