| R0rry a întrebat:

Salut!

Cum imi dau seama daca e ulei contrafacut sau autentic? Am luat pentru motor 4l ulei Belray exs full sintetic dar bidonul nu-mi inspira incredere, nu am gasit sigiliu cand am desfacut capacul si scrisul inscriptionat pe bidon nu corespunde cu cel din poza.

Răspuns Câştigător
| vasile2222 a răspuns:

Pare un ulei scump/exotic. Dupa mine, nu merita sa cumperi astfel de uleiuri in Romania. Intr-o tara din vest, da, te duci, verifici etc. Eventual faci rapid o analiza cum zice colegul.
Trimite un email la firma/distribuitor cu poze si vezi ce spun.

Am pus si eu la masina fel de fel de uleiuri. Si de multe ori aveam dubii ca tine. Am ajuns la concluzia ca cel mai bine cumpar ulei ieftin Total/Elf - stiu sigur ca nu e contrafacut, e si proaspat. Plus ca e si bun -- de multe ori nu se justifica diferenta de pret.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Il supui testelor de laborator specifice, si compari rezultatele cu cele din fisa publica a uleiului.
Alta metoda nu este, doar unele uleiuri au serii razuibile, care pot fi verificate pe site-ul producatorului (Ravenol are).

| Digikey a răspuns:

Depinde de unde-l cumperi.
De preferat magazine mari sau direct de la importator.
Stiu mecanici care vand bidoane goale de Castrol si Mobil1.