| Mariuuss a întrebat:

cum montez si eu o toba finala pe un scuter Honda Sky toba e cea stock din fabrica!

LINK CU TOBELE http://www.okazii.ro/catalog/60646934/tobe-sport-de-inox -cu-silencer.html

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

E simplu, desfaci surubul de la cea dupa scuter, apesi in partea cu bila daca exista vreo bila, multe nu au, si tragi de toba spre tine dar asta dupa ce ai desfacut suruburile de la chingile care o tin pe suport, apoi o montezi pe cea noua exact cum ai demontat vechea toba. Daca nu te descuric in 10-15 lei o montezi la orice service sau la nea, ca oricine are in cartier un nea, de obicei nea Gigi sau nea Ilie care repara tot!

| Mariuuss explică (pentru FurtunaDiesel):

Pai trebuie so demontez pe aceasta? eu stiu ca toba finala se cupleaza cu toba scuterului! si daca o demontez pe aceasta cum o montez finala pnt ca am vazut ca nu are intrare in motor este decat tubu acela!

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Mariuuss):

Pai tubul ala se numeste finala, adica toba propriuzisa a scuterului. Esapamentul este format asa in mare din iesirea din motor, conducte si toba aia care se vede, finala care multi o considera pe aia toba, dar toba inseamna tot ansamblul de evacuare!

| Mariuuss explică (pentru FurtunaDiesel):

Deci,motez finala pe toba scuterului, sau o demontez sau o tai?

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Mariuuss):

Nu! Nu te descurci, mai bine dai 15-20 de lei la un mecanic si iti face el treaba decat sa strici ceva si sa te coste de 5 ori mai mult!