| Dragos699 a întrebat:

Salut! Daca am cumpărat o mașină pe numele meu dar doresc că asigurarea RCA, sa fie pe numele unui părinte, ce ar trebui sa fac? Sa fac un nou contract de vânzare cumpărare? (Ideea e că am mai puțin de 2 săptămâni până când o voi înscrie la poliție, am făcut programare, și nu aș dori să fac o reprogramare din nou, pentru că ar dura mai mult. Și in cat timp trebuie înmatriculată în județul de referință o mașină SH?)

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca masina e cumparata pe numele tau nu poti face rca pe numele altcuiva. asa ca singura varianta e sa o vinzi lor.

ai obligatia sa inscrii masina in 90 zile de la achizitie.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E simplu. Faci un contract intre tine si parinte, la primarie trebuie sa o iei intai pe tine la impozit, apoi pe părinte, dar totul se face dintr-o singura operațiune, prezentand ambele contracte.
Apoi la Politie (DRPCIV) o înmatriculezi direct pe parinte, cu RCA in vederea inmatricularii direct pe numele lui.
Nu cred ca e o problema sa folosesti aceeasi programare, dar eu as face preventiv o programare noua, de back-up, fara a o anula pe prima.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Trebuie sa faci contract cu parintii tai, sa anulezi programarea si sa faci alta, pentru ca trebuie sa vina talon pe numele lor nu al tau.