| Love_Denis_1996 a întrebat:

daca cumpar o masina inmatriculata in Romania, ce acte trebuie sa-mi dea vanzatorul? si ce acte trebuie sa fac sa o trec pe numele meu., si daca are itp valabil mai trebuie sa platesc raru?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vanzatorul trebuie sa-ti dea actele masinii - cartea de identitate a masinii si certificatul de inmatriculare - certificatul de atestare fiscala si sa incheiati contractul de vanzare-cumparare. Daca masina are ITP valabil atunci nu mai trebuie sa mergi la RAR.
Tu mai trebuie sa faci o asigurare RCA.
Cu actele de mai sus si cartea de identitate poti merge sa inmatriculezi masina pe tine.

2 răspunsuri:
| Love_Denis_1996 explică:

Si cum se inmatriculeaza care sunt pasii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Love_Denis_1996):

Ti-am spus, dupa ce ai actele necesare mergi la Serviciul de inmatriculari din judetul tau, completezi cererea de inmatriculare si depui actele, apoi astepti sa primesti certificatul de inmatriculare pe numele tau.