| M1rc3a a întrebat:

Salut.
Daca iau o masina second hand la 4000euro cat ar costa noua? Stiu ca depinde de multi factori dar dau funda cine imi zice un pret estimativ

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai pus o intrebare aiurea.
Daca dau 4000 de euro pe o masina sh cat ar costa noua?
Ce relevanta are asta si de unde putem sti?
Exista un catalog 'special' la societatile de asigurari care arata in functie de seria de sasiu cat a costat o masina in functie de model,marca,an de fabricatie, motor/putere, si mai ales ce optiuni are pe ea!
Intuitii de astea cat a costat fara sa stim ce model ce marca ce optiuni sunt degeaba!
Un S-class de 120k euro dupa 5 ani poate costa si 35k eurowinking
O masina japoneza de 30k euro dupa 5 ani poate costa 20k euro sau mai putin, dar depreciere mai mica decat orice diesel nemtesc de exemplu...

Deci nu exista un postulat, depinde de marca, model, de cat de bine vazuta este ea pe piata internationala
Motiv pentru care nissan GTR din 2017 costa aproximativ 80% din cat a costat el de nou happy
Deci nu se aseamana nicio masina cu alta nici macar atunci cand se devalorizeaza...
Una e un cotet diesel care se fabrica in 200k exemplare pe an, alta este o masina editie limitata turbo benzina care s-au facut doar 1000 de bucati, difera in functie de multi factori!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Avand in vedere ca nu ai dat niciun detaliu nu iti poate spune nimeni asa ceva... ca una e un Logan sh de 4k euro, alta e un Mercedes S class de 4k euro

| M1rc3a explică (pentru suntserios):

Bravo ms mult mai bine nu raspundeai

| suntserios a răspuns (pentru M1rc3a):

Nu boss.
Mai bine puteai tu o intrebare logica...
E de rahat sa te superi ca cineva nu iti poate raspunde la o intrebare absolut stupida, despre care ai zi si tu ca e stupida.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru M1rc3a):

Omule, tipul a raspuns cat se poate de coerent si realist. De unde vrei ca noi sa stim? Nu ai dat nici un detaliu. Tu poti gasi cu 4000 de euro toate marcile de masina daca cauti SH. Dar daca le cauti de noi, ai sa vezi ca preturile sunt extrem de variate. Poti doua masini sh cu 4000 de euro. Una opel si alta volvo. Daca cauti la ambele modele pretul lor initial din showroom, ai sa vezi ca un opel poate costa de la 15.000 pana la 30.000 euro si la volvo de la 20.000 pana la 100.000 euro.

Daca vrei un raspuns exact, da si tu detalii mai multe.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă știi că depinde de mulți factori, atunci ce sens are întrebarea?

Dacă iei cu 4000 de euro un Audi A8 din '98, mașina nouă a costat la vremea ei în jur de 60.000 euro

Dacă iei cu 4000 de euro un Opel Corsa din 2011, atunci mașina nouă a costat în jur de 10.000 de euro.

Și astea nu sunt nici măcar cele mai extreme exemple, diferențele pot fi și mai mari. Acum înțelegi de ce întrebarea nu are sens?

Sau, ca să formulez altfel: Te ajută cu ceva răspunsul "între 7.000 și 500.000"?

| carevaescu a răspuns:

Un calcul aproximativ este aproape imposibil mai ales acum când prețurile au luat o razna și sunt în mare iraționale.

Făcând abstracție de piața actuală și inflația monetară, ai putea estima valoarea medie a unei mașini. Deprecierea anuală este cam 15%.

Adică dacă ai cumpărat o mașină cu 10000, într un an o poți vinde cu 8500, în doi ani cu 7200, în trei ani cu 6100 și tot așa.

Ecuația ar arăta în felul următor

Valoarea SH = Valoarea Inițială x (numarul anilor ^ 0.85)

Încă o dată, inflația recentă invaliditează trendul.

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

40 de mii