| Popescu_AdrYan_1994 a întrebat:

Salut, daca nu am mai platit asigurarea demult la masina, trebuie sa platesc din urma sau se plateste din ziua respectiva?

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Platesti din urma, plus penalizari. In plus, e posibil sa iei si vreo amenda pentru ca asigurarea e obligatorie.

| suntserios a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Se plateste o duda din urma. Nu exista asa ceva

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi buna sa ne dai si o sursa legala care te obliga la plata din urma a asigurarii

| OnuOnulică a răspuns (pentru suntserios):

Nu a zis nimeni că ești obligat să plătești.

| suntserios a răspuns (pentru OnuOnulică):

Si neobligat sa platesti nu ai cum sa inchei o asigurare pe o perioada trecuta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa ai o asigurare valida pentru ziua in care circuli. Daca tu nu ai avut asigurare la masina (sper ca nu ai circulat cu ea) iti inchei acum o asigurare si gata. Vezi ca e valabila abia dupa 24-48 ore (nu stiu exact durata) de la data incheierii

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asigurarea se face doar in perioada in care circuli cu masina. In rest, nu e obligatorie.
O faci cu cel putin o zi inainte de a circula cu masina (intra in vigoare de la ora 00:00 a zilei urmatoare, sau de la o data stabilita).
Din urma nu trebuie sa platesti nimic. Doar impozitul se plateste indiferent de starea masinii, si la nevoie, se achita si din urma, cu penalizari, etc.

| Sofer a răspuns:

Daca masina a stat si asigurarea a expirat nu si nu platesti din urma. Platesti la fel ca pana acum cand ai facut asigurarea.