| RzV28 a întrebat:

De cateva zile nu imi mai functioneaza casetofonul auto. Am luat la verificat toate elementele care l-ar putea defecta, plecand de la cabluri, mufe de conectare, la sigurantele masinii. La un moment dat a pornit ceea ce m-a facut sa imi dau seama ca nu e ars. Dar cand porneam masina se oprea din nou, dupa tot incercand sa vad de unde e problema am constatat ca e o problema de la contactul masinii, in momentul in care tin cheia apasata in contact merge dar daca ii dau drumul se opreste. Acum nu imi dau seama ce ar putea cauza de la contact oprirea casetofonului. Exista vreun fir ce vine de la radio la contact si cum pot ajunge la acele fire? Sau poate fi alta cauza?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este casetofon sau cd auto? Numai un electrician auto o sa stie ce are, nu fă improvizatii ca faci un scurt undeva si i-a foc masina duo in servis la oameni calificați care stiu meserie si o sa o repare ei.

| mihai69 a răspuns:

Da, există firul de plus 12 V (auxiliare). Probabil s-a uzat ceva mecanic și nu mai e ținut apăsat acolo cum trebuie. Ai putea încerca să-l legi direct la plusul bateriei, dar cu o siguranță înseriată! Și să ai grijă să nu îl uiți pornit, că în câteva ore te lasă fără baterie!
Sau schimbi cu totul contactul de la volan, dar costă cât 3 casetofoane... (sau chiar mai mult)!

| RzV28 explică (pentru mihai69):

Si ai idee se poate ajunge usor la acel fir? Adica macar sa vad daca e uzat sau nu. Am banuiala ca poate fi de la apa. Cu o zi in urma a plouat toata ziua si ma gandesc sa nu cumva sa fi intrat apa pe undeva sa fi afectat ceva fire. De asta zic daca pot ajunge pe acolo sa vad macar daca e ud sa nu afecteze in timp si altele. Masina e un Seat Cordoba daca are importanta.

| mihai69 a răspuns (pentru RzV28):

Nu am habar pe unde o fi. Dar după cum spui (faza cu cheia ținută mai apăsată în contact ca să meargă), e chestie de uzură mecanică, nu de la apă. De altfel, apa în cel mai rău caz provoacă scurt-circuite, nu întreruperi de fire!