| CristiB93 a întrebat:

De ceva vreme se aude un scartait la cureaua de la pompa de apa atunci cand pornesc masina iar scartaitul nu se mai aude dupa ce merg 5 minute
Cureaua e uzata si putin crapata. Vreau sa va intreb daca e din cauza curelei scartaitul sau e alta problema pe la pompa sau. Masina e un renault clio. E o problema mare scartaitul sasa.schimb cureaua, ce ar trebui sa fac?

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Posibil sa ai si o rola uzata, mai bine schimbi cureaua de accesorii si verifici rolele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate fi oricare dintre piesele ce se invart pe curea:
-intinzatorul
-pompa de apa
-pompa de servodirectie
-alternatorul
-compresorul AC.
Nu cred ca le ai pe toate de acolo, dar oricum, tot ce se invarte pe curea, poate scoate scartait daca se uzeaza.
Ca sa afli care piesa e defecta, demontezi cureaua si invarti cu mana, pe rand, fiecare rola, si vezi care din ele merge greu, vibreaza si/sau are joc.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Scartaitul il face cureaua cand patineaza pe fulia alternatorului.
Trebuie inlocuita.Costa 50 de lei si o schimbi in 3 minute.

| KillaNoFilla a răspuns:

Schimba cureaua