| MNSO74 a întrebat:

am un logan 1. 5dci si azi dintr-o data cand apas pe pedala de ambreiaj sau cand ii dau drumul sa aude un scartait care ar putea fi cauza si cum se poate rezolva? N-am alta problema, cupleaza fara nici o problema. Iar sus de tot are un sarit de vreo doi centimetri o fi normal? Nu m-a deranjat acest aspect doar scartaitul atat ma deranjeaza putin ca nu stiu cauza si mi-e sa nu se defecteze dar sper sa nu fie cazul.

1 răspuns:
| PaulStudio a răspuns:

Salut,

problama scartaitului e din 2 motive:

- cilindru pedala de ambreiaj trebuia curatat, era plin de mizerie lipita de vaselina, de curatat cu WD40 si sters bine... apoi pedala merge foarte smooth

cand se incalzeste motorul scartaie dar mult mai putin, pedala e tare tot timpul, si asta inseamna ambreiaj pe duca, placa de presiune, lucru confirmat de service.