| anonim_4396 a întrebat:

Salut, de curand am luat permisul de conducere si as vrea sa imi dati un sfat cum pot strange niste bani mai repede pentru ca sa imi cumpar o masina la mana a doua? As vrea sa imi caut ceva de lucru da nu pot ca am scoala sunt in clasa 12. Dati-mi un sfat va rog cum pot sa fac rost de niste bani sa pot sa imi cumpar o masina ca am niste bani stransi de anul trecut din vara vreo 10 milioane si as vrea sa fac rost de bani dar mai repede si nu stiu cum.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca te bagi in datorii cu banca (in caz ca lucrai) te zapaceau cu comisioanele lor, prietenii nu prea cred; sa te ajute stiind ca nu muncesti apoi spun ca iti faci de cap si cine stie cand le dai banii. Solutia ar fi de la parinti sa iti dea bani daca nu sunt bagati in datorii si isi permit sa te recompenseze cu ceva.

| stlucian a răspuns:

O vizita pe la bunici si/sau neamuri poate sa conteze in pusculita ta.Dar un job, la varsta ta mai ales ca ai scoala, cu "acte" e de 6 ore maxim si prost platit indiferent de activitate(spalator auto/debarasator mese/ajutor de orice fel). Incearca la loto /bingo tv /si daca castigi iti iei o masina mai buna si de ce nu una noua.
thumbs up

Grija cu imprumuturile de orice fel!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

In primul rand ca o masina sh cat de cat functionala costa minim minimorum 1500 euro (si aici ma refer la un Matiz sau la o Solenza).
Daca vrei ''masina'' (ca cele 2 de mai sus nu prea sunt) trebuie sa scoti din buzunar macar 2500 euro (la banii astia gasesti un Logan sau o Corsa).
Daca ai pretentii de marci straine, portbagaj mare, motor peste 100 cp s.a.m.d tarifele incep de pe la 3000 si ceva de euro (Logan Laureate, Opel Astra G, Ford Focus, cam astea sunt cele mai cautate la categoria asta de preturi)
Masinile nemtesti zdravene si care stau pe sosea precum si marcile cumparate de nemti dar si alte masini din clasa medie costa de la 4000 de euro in sus. (Skoda Octavia, vw Passat, Ford Mondeo, Renault Laguna, etc)

Masinile sh foarte ieftine au foarte multe probleme tehnice si nu vei avea bani sa bagi in ele tot timpu asa ca i-ati gandu de la Golfuri sau BMW-uri din anii 90 inmatriculate pe Bulgaria (asta desigur daca vrei sa si circuli cu masina)
La cum te vad eu pe tine (tanar si incepator) dar si fara resurse iti recomand o masina pana in 1500 de euro inmatriculata in Romania post 2007 (mai exact un Matiz sau o Solenza). Astea vor fi deja zgariate inca de cand le cumperi deci nu o sa te doara inima sa dai si tu cu ele in garduri si masini parcate neregulamentar.
Bani poti sa strangi la vara lucrand ca ospatar (faci bani frumosi din bacsis)
O sa inchei prin a-ti spune ca-i admir pe cei ca tine care sunt nevoiti sa munceasca din greu pentru ce-si doresc si nu primesc totu de-a gata de la mamica si taticu pentru ca genul de copii ''de bani gata'' nu vor face nimic in viata lor.
Bafta si... fruntea sus! Asa e viata in Romania (muncesti ca sclavu si n-ai de niciunele)

| Keyboard a răspuns:

Cu imprumut de la prieteni