| funnnyman32 a întrebat:

Salutare. Acum ceva timp am avut traseul la scoala de soferi, pe care spre uimirea mea l-am picat cum nici eu nu stiu. Posibil emotiile isi spun cuvantul. Cand eram cu instructorul nu era la fel, dat fiind ca am picat si cu un politist mai sever cum greseam cum taxam. Si cred ca aveam teama asta sa nu gresesc si ma pierdeam incontinuu nu stiu ce a fost cu mine, parca numai stiam sa plec de pe loc, parca numai cunosteam masina, ambreajul imi juca feste, motorul mi s-a oprit de 3 ori si odata am avut noroc de nu s-a oprit. Pe urma nenea politaiu mi-a mai trecut pentru viraje nu stiu cum, eu vedeam ca le-am luat bine si nu stiu cum de mi-a mai punctat pe foaie. Acum peste 15 zile trebuie sa ma reprogramez iar. mie teama sa nu pic cu acelasi politai. ca foarte putini trec cu el, problema e la mine cu ambreiajul cateodata il las prea repede, sunt foarte dezamagit si nu vreau sa o dau in bara si a doua oara..pentru ca intentionez sa mi cumpar o masina prin vara. si vreau cu orice pret sa iau permisul. Oricum la scoala de soferi te invata cum sa iei permisul, mai greu sa te invete sa conduci calumea, condusul il practici in timp si il dezvolti pe masina ta. cel putin eu asa cred.
As vrea si eu cateva sfaturi: Am inteles de la multa lume ca ei iau nu stiu ce pastile pentru no stress, si chipurile nu mai sunt stresati si toate cele. Este adevarat? Si inca o chestie cu instructorul nu mi se oprea deloc motorul iar cu politaiu mi s-a oprit de nu stiam ce sa mai fac am zis din start sa -mi bag. p. asta deja ma pica nici nu am inceput bine. am stat vreo 20 de min si dupa mi-a spus ca e de ajuns calificativ respins, cred ca am fost stresat maxim, dat fiind faptul ca am fost de la 8 dimineata pe acolo si am intrat la condus pe la 2. E jale mare. Astept ceva sfaturi/pareri de la voi cei priceputi care au intampinat astfel de dificultati, vreau cu orice pret a 2 oara sa trec cu brio fara probleme! merci sad

Răspuns Câştigător
| KillaNoFilla a răspuns:

Ai picat ca 20 de ore nu e suficient pentru nebunia din trafic, toata lumea se scuza cu emoti si prosti.
Pur si simplu pentru unu care nici nu e din orasul in care da examenul si nici nu a mai condus e prea putin 20 de ore.
Iti sugerez sa mai faci ore si da sunt pastile de calmare.
Stai linistit ca tot o sa-l iei.

| funnnyman32 explică (pentru KillaNoFilla):

Posibil. dar in trafic nu am probleme. Am fost eu stresat altceva nu vad de ce puteam sa pic. ca la stop, pietoni, cedeaza alea mai cu risc eram pregatit de orice, posibil sa fi avut si ghinion am fost martor inainte sa dau eu. si unu a condus bine si nici nu stiu pe ce i' a bagat 50 si ceva pentru viraje pentru nefolosire corecta a benzii pe sens numai stiu, pentru neincadrare corespunzatoare etc. da e cert ca odata o sa -l iau. mersi de raspuns pe mine ma incurajeaza cat mai multe. sad

| KillaNoFilla a răspuns (pentru funnnyman32):

Toti avem emoti si eu am picat de mai multe ori si chiar la traseul la care l-am luat cu acelasi politai cu care am picat, am avut emoti deci nu a fost diferit nimic decat numarul de ore facute

| funnnyman32 explică (pentru KillaNoFilla):

Da. foarte putini care au noroc sa ia din prima. sad acum peste 15 zile dabia ma reprogramez. si cine stie cat mai stau pana dau iar traseu. posibil 2 luni.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai ia niste ore cu instructorul ca nu-i mare filozofie ambreiajul ala. Trebuia sa faci vreo 30 de ore la scoala, tu cate ai facut pe real?

| funnnyman32 explică (pentru Violleta2022):

Aproape 30 daca nu ma insel. Oricum o sa-mi mai iau. Stiu ca nu e mare lucru dar nu am putut sa ma concentrez am avut si o perioada mai naspa.

| AFR81 a răspuns:

Hai sa o luam pe rand. Dupa ce te reprogramezi, exista o posibilitate sa nimeresti la acelasi politist. Chiar daca e sever, acum ca ii cunosti cerintele, ar trebui sa te descurci mai bine. Pe langa asta, avand in vedere ca ai trecut deja o data printr-un asemenea examen, ar trebui ca emotiile sa fie mai putine. Nu inseamna ca daca ai picat, automat esti incompetent, nu stii sa conduci, nu ai aptitudini si asa mai departe. Exista o multime de cauze, incepand cu ghinionul, oboseala, emotiile si asa mai departe. La scoala de soferi, toti ne descurcam mult mai bine. Stiind ca ai instructorul in dreapta si in caz ca e vreo problema, te va ajuta el. Cand e politistul in dreapta si martorul in spate, nimeni nu se simte in apele lui. In ceea ce priveste pastilele, eu am incercat sa iau sedatif pc, dar nu a functionat. La alte persoane da, dar la mine nu. In orice caz, dupa ce m-am urcat la volan, totul a decurs perfect. Politistul a fost foarte de treaba, mi-a dat penalizare 6 puncte pentru ca nu intelesesem pe unde dorea sa merg, insa, in rest, nu a incercat sa ma puna in dificultate. Am avut, fata de tine, noroc, insa am reusit si sa ma adun. Nu te demoraliza, iar data viitoare incearca sa fii mai atent. Nu te grabi pentru ca nu conteaza ca stai 5 minute pana sa iesi din intersectie. Important e sa acorzi prioritate si sa nu fortezi. Penalizarea pentru ca mergi mai incet este mai mica in comparatie cu ceea ce vei pati daca iti pune politistul frana.
In ceea ce priveste motorul, ar trebui sa-l intrebi pe instructor. E posibil sa te fi ajutat el in timpul orelor de condus. Ba ti-o fi tinut ambreiajul, ba te-a sfatuit sa bagi viteza intai, ba mai stiu eu ce.

| funnnyman32 explică (pentru AFR81):

Da. ai dreptate instructoru imi spunea ca nu am cum sa nu iau da sa am grija cu ambreiajul ca il las prea repede cateodata etc, daca as fi singur in masina fara sa ma cicaleasca cineva sigur as conduce mai bine. Ma durea deja capu cat tipa la fete ( la ore) dupa aceea imi tot zicea ai vazut ce facea asta era sa intre in ala noroc ca i-am pus frana, daca era cu politaiu jar mancalaughing

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! Sfatul meu este sa iti concentrezi informatiile acumulate pe clipa din prezent, ca sa te iluminezi! big grin Toate bune!

| funnnyman32 explică (pentru BotezanDaniel):

Da mersi. Voi incerca. oricum mai trebuie sa -mi iau macar 6 ore ca altfel face politaii figuri. E alta treaba sa ai masina ta, sa mai inveti cu cineva in dreapta, pe drum de tara, nu public, sau intr-o zona unde nu frecventeaza oameni masini. Acolo inveti cel mai bine asa 2 ore ce le faci stii in mare parte ce ai de facut dar te doare pe dinauntru oricum nu ma simteam bine cand am dat. ma luase in vizor deja.

| BotezanDaniel a răspuns (pentru funnnyman32):

Inteleg! Cauta un prieten/o cunostiinta care are permis auto, si inca mai are toate informatiile intiparite in minte! Du-te intr-un loc retras de la tara si condu! Mai fa teste pentru examenul-auto! Mai vezi pe forumuri sfaturi ale celor care s-au aflat dificultate! big grin

| funnnyman32 explică (pentru BotezanDaniel):

Trebuie sa ma ajut singur. Nu are cine sa ma ajute cu familia e alta situatie mai complicata, de unde nu am nicio baza decat din partea mamei si atat. Asta e viata trecem peste ca roata se intoarce la omu care a fost bun si ala drac va vedea ce inseamna indiferenta sa nu te intereseze de copilu tau.

| BotezanDaniel a răspuns (pentru funnnyman32):

Psihologic,ai dreptate! Omul care pune suflet si ofera intereactiune pozitiva cu altii,primeste respingere si indiferenta.Dar stai calm ca la mine,toti si-au luat roata in cap! Au avut parte de nervi, neimpacare, invidie, batjocura si inca drumul lor spre largul drum; iadul inca mai dainuie, necuratia si nemernicia din ei iasa la iveala!

| funnnyman32 explică (pentru BotezanDaniel):

Da de'aia am ajuns sa numai pun pentru nimic si pentru nimeni, am invatat sa ma intereseze doar de mine si de cativa prieteni care-i mai am si mi-au fost alaturi la bine si la rau ne-am ridicat unu pe altul, si faza e ca de la un timp numai ghinion am avut o perioada nimic nu -mi iesea bine.