| boss97 a întrebat:

Salut.Deci locuiesc acum în Germania și un coleg vrea să-mi vândă o mașină,cu număr de România,TM...și el vrea doar banii și să plec cu mașina, fiind înscrisă pe numele lui...dar la vamă ce o să mi se spună că mașina nu este pe numele meu?

4 răspunsuri:
| Neyter a răspuns:

Nu o cumperi!
Sau ii spui ca te duci cu el sa o treci pe numele tau si dupa ii dai banii!
Daca nu s-ar putea sa ti se zica ca e furata.

| AndreiAron656 a răspuns:

Nu faci contrat vanzare cumparare?

| Ensiferum a răspuns:

AI nevoie de o procura notariala daca e pe alta persoana si vrei sa treci vama, nu cumpara masina fara contract de vanzare cumparare si cartea masinii.

| xerxes1 a răspuns:

Sa-ti dea talonul si cartea de identitate a masinii.Cartea de identitate iti trebuie ca sa-i faci itp-ul.
La vama iti cere doar talonul.Si nu-i intereseaza a cui este masina.

https://www.avocatnet.ro/......evoie.html