| Andreei555555 a întrebat:

Salut, deci vreau să cumpăr benzină pe care s-o depozitez in bidoane de plastic. Ce vreau să vă intreb: Am auzit că după un timp benzina se strică. Este adevăra?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depozitarea benzinei se face in conditii speciale, pe care se pare ca nu le cunosti absolut deloc.
In primul rand, nu ai voie sa o depozitezi in ambalaj de plastic.
Foloseste canistre de tabla.
Benzina isi pierde din proprietati, in timp. In plus, are diferente foarte mari de volum, la schimbarile de temperatura, de aia cantitatile mari de combustibil se tin ingropate in pamant (rezervoare speciale). Trebuie sa ai si punct PSI in apropiere, sa nu se fumeze, etc.
Sunt suficienti 60l de benzina depozitati prosteste, ca sa nasti o explozie urmata de un incendiu imposibil de controlat, chiar si cu pompierii pe langa tine, daca mai sunt alte constructii in zona.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu pot sa ma pronunt cu siguranta asupra pastrarii proprietatilor benzinei in timp. Unii zic ca se strica, eu personal zic ca nu, am incercat si eu sa aflu dar nu m-am lamurit.
Nu inteleg insa de ce ai pastra benzina pe termen lung, poate ai vazut prea multe filme despre criza post petrol.
Despre recipientele din plastic, sunt doua categorii de probleme care pot aparea si asta pentru ca numim plastic multe materiale, cu proprietati foarte diferite.
Astfel, sunt materiale plastice care se incarca electrostatic foarte usor, putand produce scantei (de exemplu PET-ul) si sunt materiale plastice care pur si simplu se dizolva la contactul cu produsele petroliere (de exemplu polistiren). Si in Romania se gasesc canistre din material plastic in care se poate pastra benzina fara nici o problema.

| relian a răspuns:

De ce vrei sa depozitezi benzina? Adica cata si pe ce durata? Benzina gasesti mereu la benzinarie asa ca nu vad rostu.Dar sa raspund la ce ai intrebat, da benzina se poate depozita la tine acasa in bidoane din plastic dar nu in orice plastic, in bidoane din plastic mai gros nu din alea de coca cola laughing iar de stricat nu se strica ca nu are daunatori sa s e strice laughing
Deci pentru ce anume vrei sa depozitezi? Deci nu te lau dupa cei care ti-au raspuns mai devreme, aia probabil nu au vazut nu au aizit de bidoane de benzina din plastic.Eu iti pot arata daca vrei astfel de bidoane.
Cred ca legea din RO asta daca o fi vreo lege sa zic ca nu ar da voie, dar te intreb asa ca idee daca stii, rezervoarele la masini din ce is facute?laughing nu ma refer aici la masinile alea de acum 50 de ani zic de masinile astea mai noi, sa zicem din anii 95 in sus stii din ce sunt rezervoarele de benzina de la masini, din ce material este? Iti nzic eu este din plastic laughing

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Ai un raspuns exact si foarte pertinent de la NoTurbinaNoGood, te-as sfatui si eu sa renunti la ideea cu plasticul.Total contra-indicat.

| relian a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Serios asa ati auzit voi sau asa este? Eu mai degraba cred ca ati auzit astea nicaeri, sau la radio sant, ori mai degraba sunt parerile vostre personale nicidecum ca asa ar si sta situatia.Aflati ca in America toate bidoanele de diferite marimi pentru benzina sunt din plastic laughing dar scrie pe ele pentru benzina, asta asa sa aveti si voi idee, sa nu mai spuneti timpenii si altora, atat tu cat si ala cea dat raspuns castigator laughing Vrei sa va arat bidoane din plastic la greu? In Aamerica nici nu se folosesc bidoane de tabla pentru benzina sau motorina, asta asa ca idee.Deci cand nu esti sigur pe ce spui 100% nu mai spuneti si altora, ca uite asa se duce vorba de colo colo aiurea.Probabil legislatia din RO sa nu permita stocarea benzinei in recipiente din plastic, dar asta e cu totu alta poveste, in RO alea numai legi bune nu sunt. Arata si tu mie o lege buna in RO?

| relian a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Tu stii dince material este facut rezervoarele de benzina de la masini? Cred ca nu stii, daca ai fi stiut cas din pastic atunci nu mai dadeai cu presupusu contra indicat laughing

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru relian):

Lasand la o parte felul cum te exprimi, cu toate ca ai un corector automat al site-ului, tin sa-ti atrag atentia asupra catorva aspecte. Buna proasta cum o fi legea-i lege.Ma indoiesc ca in caz de pericol,ar putea sa spuna,"stiti, stiam ca este contra-indicata depozitarea in bidoane de plastic in Romania, dar am aflat ca in USA nu este, m-am gandit ca asadar este posibil si aici". Plasticul se poate incarca electro-static si la deschiderea capacului care etanseaza produsul, doar simpla apropiere de recipient poate aprinde vaporii de benzina.Presiunea care se poate acumula daca se pastreaza pe timp de vara este deosebit de mare putand duce la spargerea recipientului din plastic.Motive mai sunt multe, ma indoiesc ca te intereseaza toate sau ca le vei da crezare.Pana la proba contrarie, daca doresti depoziteaza tu in astfel de recipiente, nu-i invata insa si pe altii.Ce faci cu viata ta te priveste pe tine.

| relian a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Sa inteleg ca doar in RO se poate intampla ce ai descris tu? Pentru ca din cate ai povestit, chestiile alea cu, stai asa cum ai spus tu, plasticu se poate incarca electro-static asa si?laughing sa nu spui ca face scanteie ca mai dat pe spate laughing. frate so inncarca plasticu cum spui dar nu stiu daca se intampla sa faca ce tu spui. Apoi in America eu nu am auzit, deci macar sa fi auzit ca ar fi luat careva foc de la asa ceva.Ca urmare din ce ai spus tu doara in RO se poate intampla.E bun si asa. Unde pui ca America e ditai tara pe cand RO este 3 surcele, cati oameni depoziteaza benzina in RO si cati in America? In america nu exista casa sa nu aibe un bidon cu benzina acasa, si acel bidon este surpriza din plastic, exact laughingca sa vezi ce chestie.
Si nu ai raspuns la intrebarea mea, referitoare din ce material este facut rezervorul la masini? Deci raspunzi sau ce faci? Iti spun eu daca nu s tii, is facute din plastic laughing o zi buna sa ai