| Mihai3565 a întrebat:

Dețin si eu un BMW 318 e46 si vreau sa o fac sa "urle", ce pot modifica la ea? O sa am probleme cu garda?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Benzina sau diesel?
Si tu esti unul dintre cocalarii cu bmw care urla cu o toba de 120 de lei "universala"?
Ca sa ai un sunet frumos sport pe diesel este greu mai ales la un motor micut ca al tau.
Pe benzina este mai simplu si se poate scoate un sunet placut chiar si cu o toba finala.
Sfatul meu cauta o toba finala care sa sune frumos, daca dispui de bani cumperi ceva dedicat.
Cele care chipurile sunt custom au fel si fel de sunete. Daca vrei una de asta custom mergi la un service specializat pe sudat, modificat evacuari si iti vor recomanda ceva eventual daca au pe stock (ceea ce si recomand) poti face proba cu mai multe tipuri de tobe astfel sa le poti auzi la diferite turatii.
Eu mi-am pus la o masina o toba custom cu tipsuri cu tot facuta la pilot in Ilfov la turatie joasa se auzea frumos la cele inalte behaiaaa asta pentru ca nu am fost atent la ce ti-am spus tie mai sus.
Pe de alta parte cu aceste tobe nu ai cum sa iesi legal la sunet sub nicio forma, dar exista si aici o smecherie, de preferat ca toba pe care o montezi sa aiba un sistem tip silencer dar acesta sa fie cu reglaj electric, adica undeva in interiorul masinii ai montat un butonas pe care il apesi cand trece GARDA si astfel din toba sport care urlaaa o faci cuminte.
Acel silencer electronic costa ceva banuti si ai nevoie de niste profesionisti sa ti-l monteze, fara silencer poti ramane fara talon si cu amenda.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sper sa ramai in secunda 2 fara certificat. Eu unul stand in centrul B sunt satul de cocleti din astia ca tine cu masini de pe care cad tablele si fac zgomot doar ca sa fie mai smecheri. Vrei zgomot, cauti un camp, dai o gaura in toba... Si aia e

| Mihai3565 explică (pentru suntserios):

Mai bine taceai, cocalar
nu sunt, doar ca vreau sa imi fac masina sa sune mai bine si doar v.am cerut sfaturile, tablele nu cad de pe masina mea, e intactă bmw 318 Valbtronic e46 benzină 2004 si o îngrijesc mai mult decat crezi tu, degeaba esti din Bucuresti capacitatea iq-ului tau nu prea arata

| suntserios a răspuns (pentru Mihai3565):

De ce sa tac daca ma deranjează cocletii ca tine cu masini modificate ilegal?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Montezi o toba finala "sport".
Vei avea probleme cu "garda", iti pot salta certificatul de inmatriculare pentru asta.

| UserRo10 a răspuns:

Evacuare cap-coada inox cu teava goala si o sa sune bine+ la turatii mari urla