| George12356456 a întrebat:

Detin un audi a4 b5 (an 1999) sedan. Are difuzoarele de la luneta (Cele de deasupra port-bagajului) firma Nokia. Unul este principal (Intra o gramada de fire in el), iar celalalt cu 2 fire. Intrebarea mea este, il pot inlocui pe cel principal cu un difuzor after-market in care intra doar 2 fire (+ si - )? Cum fac asta? Funda, multumesc!

2 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Nu exista in cazul tau difuzor principal si secundar, desfa cablajul, ma rog izolatia si ai sa vezi ca si la primul difuzor tot doua fire merg. Ele sunt la fel ca si putere si prindere si functii. Si este putin probabil ca acel difuzor Nokia sa fie original, deci raspunsul este da, poti monta un difuzor obisnuit (e bine sa fie de aceeasi putere si este mai bine sa le schimbi pe amandoua pentru ca altfel o sa sune diferit. ) in locul lui.

| George12356456 explică (pentru Ironwin):

Practic in difuzor intra o mufa cu 12 (aproximativ). Difuzorul are niste condensatori, rezistente, mama naiba. Si daca scot mufa din el, nu mai merge nici celalalt.